BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Enyhén javult a konjunktúra

Stagnálásnál alig futotta többre a magyar gazdaságnak ebben a hónapban. A Világgazdaság és az Ecostat közös mutatószáma, a gyorsulási irányadó (GYIA) 0,08 százalékkal emelkedett az előző hónaphoz képest áprilisban. Az előző havi bővüléstől ez elmarad, a felülvizsgált adatok szerint februárban enyhén csökkent az indikátor. Tavaly év végén összességében jobb teljesítményt tükrözött vissza a GYIA, az utolsó három hónapban stabil volt az emelkedés. A nemzetközi környezet azonban már nem olyan kedvező, mint akkor, a pénzügyi bizonytalanság is kiújulni látszik.

A gyorsulási irányadó részindexei közül áprilisban kevesebb mutatott a növekedés, mint a csökkenés irányába, de előbbiek erőteljesebb hatást gyakoroltak. Két pénzügyi mutató is besegített az emelkedésbe.

A reálkamat tovább süllyedt, így már jócskán a negatív tartományban van, ez a nominális kamatszint csökkenése mellett az infláció gyorsulásával magyarázható. A másik kedvező pénzügyi mutató a hosszú és a rövid lejáratú kamatok közötti különbség, amely viszont akkor fejt ki gyorsító hatást, ha minél magasabb.

Ugyancsak tovább javulnak a német üzleti várakozások, amely az exportőrök részére jó hír. A budapesti tőzsdeindex pedig szintén majdnem egy éve emelkedik még az inflációval korrigálva is. Ismét szűkült viszont a pénzkínálat, amely a tranzakciók alacsonyabb volumenére utal. Havi alapon a reálkereset is visszaesett, hiába okozott év elején ugrást az szja-sávhatár felemelése. Fontos jelzés a gépjárműhitelek állományának zsugorodása is, amely már a 2007-es szintre süllyedt vissza. Visszaesett a két legfontosabb részindikátor is. Az élelmiszereken kívüli kiskereskedelem jelzi, hogy a belső kereslet még közel sem talált magára, de a kiugró év eleji teljesítmény után az ipar is rontott, mivel a külpiaci konszolidáció szintén megtorpant. Nagyot nőtt a munkakeresés átlagos időtartama is, mivel lassan elhúzódó válságról beszélhetünk.

Vegyesek a kilátások tehát, még nem lábalt ki egyértelműen a krízisből a gazdaság. Pillanatnyilag a növekedés belső motorjai hiányoznak, de a külső konjunktúra is igen törékeny. Ráadásul a fejlett piacokat is elérte az utóbbi hónapokban a fizetésképtelenség, amely egyes szakértők szerint akár újabb válsághullámot indíthat el, ha nem kezeli a gazdaságpolitika megfelelően a felmerült problémákat. Az ország külső sérülékenysége ugyan csökkent, de még mindig jelentős, így kulcsfontosságú számunkra, hogyan rendeződik a helyzet.

Gyia: készítési módszerek

A gyorsulási irányadó egy elismert, nemzetközi módszereken alapuló leading indikátor típusú mutató, amelyet a GDP-t jól előre jelző részindikátorokból hoztak létre. A GYIA az adott hónap reálgazdasági teljesítményét jellemzi, mivel az előbb említett jelzőszámok megfelelő idejű késleltetettjeit szerepelteti. Ennek gyakorlati haszna, hogy azonnali képet ad a hazai folyamatokról, míg a hivatalos statisztikai adatok nemritkán több hónap elteltével látnak csak napvilágot.

A Világgazdaság és az Ecostat közös mutatójának hátteréről lásd bővebben: http://www.vg.hu/gyiamutato





A Világgazdaság és az Ecostat közös mutatójának hátteréről lásd bővebben: http://www.vg.hu/gyiamutato-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.