19.23 - Az Európai Unió és a Nemzetközi Valutalap három évre szóló programot tervez Görögország megsegítésére - erősítette meg szerda este Berlinben a német kancellár és a Nemzetközi Valutaalap vezetője.
18.17 - Görögország tervezett pénzügyi megsegítésével kapcsolatos tárgyalásokat fel kell gyorsítani, mert az eurózóna stabilitása a tét. Ezt mondta Angela Merkel német kancellár, amikor a szerdai nemzetközi tárgyalások után az IMF-vezér társaságában végre megszólalt Berlinben.
18.01 - A Standard & Poor''s szerdán újabb leminősítésről döntött: Spanyolországot az eddigi "AA plusz"-ról egy fokozattal lejjebb, "AA"-ra változtatta adósságbesorolását, további leminősítésre utaló negatív kilátással. Az ibériai ország alig huszonnégy órán belül - Görögország és Portugália után - a harmadik euróövezeti tagállam, amelyet az S&P visszaminősített.
17.37 -Az IMF vezetője egyelőre nem erősítette meg, hogy hároméves, 100-120 milliárd eurós mentőcsomagot állítottak volna össze Görögország számára Berlinben. Dominique Strauss-Kahn abban bízik, hogy a hét végére megszületik az egyezség Athénnal.
17.35 - A görögök egyáltalán nem hatódtak meg a részükre előirányzott nemzetközi mentőöv lehetőségétől. Az ország közvéleménykutató intézetének a Mega tévé számára készült felmérésből kiderült, hogy a megkérdezett görögök 60,9 százaléka csalódott a kormányban, amiért nemzetközi segítségért folyamodott. A munkaügyi miniszter már azt is értésre adta, hogy nem csökkentik a fizetéseket Görögországban, ahogy a segítségnyújtás feltételeként előírnák. Hellászban a kormány a közelmúltban vonta meg a két havi fizetést kitevő karácsonyi, húsvéti és nyaralási juttatást a közalkalmazottaktól.
17.32 - Ausztriában tanácskozást tartott a pénzügyminiszter, a központi bank kormányzója és több pénzintézet képviselője a görög válság miatt - értesült a Reuters. Erre azért volt szükség, mert az osztrák bankok összesen 4,6 milliárd eurót kölcsönöztek Görögországnak, s a válsághírek hatására a hitelezők közül jelentősen esett az Erste és a Raiffeisen Bank árfolyama.
16.37 - Harminc százalékos az esélye annak, hogy Görögország átütemezi adósságát valamikor a következő öt évben és tíz százalék a sansza annak, hogy erre a következő három hónapban sor kerül. A Reuters 54 közgazdász megkérdezésén alapuló felméréséből az is kiderült: a válaszolók szerint alig egy a tízhez az esélye annak, hogy Athén elhagyja az euróövezetet. A megkérdezettek 95 százaléka kizártnak tartja, hogy Görögország felfüggesztené adósságai törlesztését. Mindössze 5 százalék számol azzal, hogy erre három hónapon belül, és 15 százalék gondolja úgy, hogy elképzelhető a felfüggesztés öt éven belül.
16.08 - Az Európai Unió, az eurózóna tagállamai készek eleget tenni kötelezettségeiknek Görögországgal kapcsolatban. Ezt Francois Villon francia miniszterelnök mondta a párizsi parlamentben, hogy eloszlassa azokat az aggodalmakat, amelyek szerint Németország nem akar segíteni Athénnak.
16.02 - Egy hároméves csomag keretében 100-120 milliárd eurót kaphat Görögország. Egyelőre ez szivárgott ki az Európai Központi Bank, a Nemzetközi Valutalap és eurózónás tagállamok közreműködésével zajló berlini tárgyalásokról. Fontos értesülés az is, hogy Németország ebből mintegy 25 milliárd eurót vállalna magára három évre. Idén 45 milliárd eurót kaphat Hellász, ebből Berlin 8,4 milliárd eurót biztosít.
15.54 - Azt várja a nemzetközi hitelminősítő intézetektől az EU, hogy döntéseiknél legyenek teljes egészében tekintettel a görög gazdaság alapjaira, továbbá arra a támogatásra, amelyet az Európai Központi Bank, az Európai Bizottság és a Nemzetközi Valutaalap készít elő. Ezt Chantal Hughes bizottsági szóvivő adta értésre brüsszeli sajtótájékoztatóján.
15.02 - 100-120 milliárd eurós mentőcsomagra lehet szüksége Görögországnak a következő három évben - közölte egy német zöldpárti képviselő Dominique Strauss-Kahn IMF-vezetőre hivatkozva.
14.51 - A görög válságról már javában folynak a nemzetközi tárgyalások Berlinben az IMF, az EKB és az OECD vezetőinek részvételével. Először Wolfgang Schauble pénzügyminiszterrel, majd a parlamenti pártok képviselőivel tanácskozott Dominique Strauss-Kahn, a Nemzetközi Valutalap főigazgatója, Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke és Angel Gurria, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) főtitkára.
14.35 - Csehország elhalasztja eurókötvény kibocsátását a görög válság miatt. Eduard Janota cseh pénzügyminiszter prágai sajtóértekezletén azt mondta, hogy a legutóbbi sikeres tranzakcióval a hátuk mögött inkább kivárják, hogy miként alakulnak a piacok Görögország és Portugália esetében. Cseh részről korábban azt jelezték, hogy 1-2 milliárd eurós kötvénykibocsátásra készülnek idén az első félévben.
14.07 - A világ tőzsdéin eddig átlagosan 1 százalékos volt a csökkenés, szemben a keddi 2 százalékos visszaeséssel. A sérülékenyebb feltörekvő piacokon átlagosan 1,7 százalékos volt az esés, a tegnapi 1,4 százalékos csökkenés után.
14.04 - Hogy ha a Nemzetközi Valutaalap és az európai kormányok nem állnak elő gyorsan valamivel, akkor a piacok felpörgő zuhanásával kell számolni - nyilatkozta a Reutersnek Koen De Leus, a KBC Securities közgazdásza.
13.31- Nem merült fel a görög adósság átstrukturálása amiatt, hogy a balkáni ország tőkepiaci felügyelete kéthónapos tilalmat rendelt el a rövidtávú részvényeladásra - idézte Herman Van Rompuy EU-elnök véleményét az FT.com.
13.22 - Angela Merkel kancellár megígérte, hogy Németország "bizonyos feltételekkel" támogatni fogja a Görögországnak nyújtandó mentőcsomagot. Újságíróknak nyilatkozva azt mondta, hogy Berlin kész kifizetni a ráeső részt az euró stabilizálása érdekében és egyúttal azt is értésre adta, hogy Görögországnak "kemény intézkedéseket" kell elfogadnia.
12.51- Túl sok időt vitt el Görögország esetében tétlenség, ez váltotta ki a pénzpiacok negatív reagálását - nyilatkozta a Deutschlandfunknak Angel Gurria, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) főtitkára. Szerinte sürgősen abba kellene hagyni a másokra mutatást, mert rendkívül nagy szükség van a határozott fellépésre most. Gurria ugyancsak ott van Berlinben, hogy Dominique Strauss-Kahn IMF-vezetővel és Jean-Claude Trichet EKB-elnökkel együtt rábírja Angela Merkel német kancellárt a Görögországnak nyújtandó nemzetközi mentőcsomag jóváhagyására.
12.32 - A párizsi és a frankfurti tőzsdén több mint 2 százalékos az esés. Spanyolország vezető indexe 3,3 százalékkal, míg Portugáliáé 4 százalékkal esett. Egyidejűleg tovább gyengült az euró a dollárral szemben.
12.22 - A világ legmagasabb csődkockázati valószínűségű országává vált Görögország, megelőzve Venezuelát is. A 5 éves görög CDS-felár a Reuters jelentése szerint 911 bázispontra nőtt a tegnapi 820 bázispont körüli zárószintről. Ezzel a görög mutató már megelőzte a 836 bázispontos venezuelai CDS-felárat.
.11.24 - A görögöknek takarékossá, becsületessé és megbízhatóvá kell válni, különben senki sem tud segíteni rajtuk - idézte a BBC a német kancellár szavait. Angela Merkel így próbálta magyarázni, hogy Európában a németek ellenzik leginkább Hellász megsegítését.
10.15 - A piacok idegesen reagálnak minden hírre, ezt bizonyítja az ázsiai és már az európai tőzsdék esése is. A BBC szerint mindenki Angela Merkel német. kancellárra vár, hogy végre rábólintson a görögországi mentőakcióra. Dominique Strauss-Kahn, a Nemzetközi Valutalap (IMF) vezérigazgatója és Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke sebtiben Berlinbe utazik, hogy megpróbálja jobb belátásra bírni a német politikust: ne várja meg az észak-rajna-vesztfáliai választásokat, dobja már oda végre azt a fránya mentőövet.
A Financial Times értesülése szerint a Nemzetközi Valutaalap már azt fontolgatja, hogy 10 milliárd euróval 25 milliárd euróra növeli hozzájárulását a görög mentőövhöz.
Görögországnak május közepére mindenképpen pénzre van szüksége, mert tartozásai után 8,5 milliárd dollárnyi törlesztés válik esedékessé.
10.05 - Május 10-én rendkívüli válságtanácskozást tartanak az eurózóna országainak állam- és kormányfői is, Herman Van Rompuy EU-elnök tokiói bejelentése szerint a görög helyzetről. A belga politikus ugyanakkor azt állította, hogy az Athén megsegítéséről folyó tárgyalások "megfelelő mederben" haladnak.
A görög válság hatására a forint a térségbeli devizákkal együtt folyamatosan gyengült a görög adósságrendezés uniós támogatásának elhúzódása, valamint ezzel kapcsolatban a magas deficittel küzdő többi euróövezeti tagállamra kiterjedő "szuverén adósbesorolási fertőzés" veszélye miatt.
A forint pillanatnyi árfolyamát itt megtekintheti!
A mostani lavinát az indította el, hogy a Standard & Poor''s bóvli szintre leminősítette a görög adósságot, értésre adva, hogy kockázatosabb helynek tartja Hellászt a befektetők szempontjából. Mindennek dacára a Barings elemzői azt állítják, hogy a görög válság nem fogja kisiklatni a világgazdasági fellendülést.
Ugyanakkor a minap az S & P Görögországhoz majdnem hasonlóan bánt el Portugáliával is: két fokozattal A mínuszra szállította le az ibériai ország adósságbesorolását.
Most pedig ott tartunk, hogy már Írország és Olaszország nevétől is hangosak a piacok: az ottani hozamfelárak is kezdenek vészes magasságba emelkedni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.