Tomislav Donchev, az EU-pénzek felhasználásáért felelős miniszter, akit egy hónapja neveztek ki erre a posztra, úgy nyilatkozott Szófiában, hogy az idén szeretné megduplázni hazája kohéziós forráslekötését.
Eddig leginkább a burjánzó korrupció, a szervezett bűnözés és a bürokratikus, merev ügyintézés nyomta rá a bélyegét az uniós pénzek felhasználására a balkáni országban. Az EU legszegényebb tagállama 11 milliárd eurót fordíthat fejlesztésekre a 2013-ig tartó költségvetési időszakban.
A tavaly júliusban hatalomra került jobbközép kormány első lépésként elkezdte sorra letartóztatni azokat a bűnbandatagokat, akik szerették volna rátenni a kezüket a nemzeti keret nagy részére, egyidejűleg az ügyészek minisztereket vádoltak meg korrupcióval.
A szófiai intézkedéseket támogatva az Európai Bizottság feloldotta a bolgár keret befagyasztását, amelyet még 2008-ban a csalások miatt rendelt el. Ugyanakkor újabb szakciókat helyezett kilátásba, ha a letartóztatások és a vádiratok nem vezetnek a várt eredményhez.
A gazdák és a pályázók máris panaszkodnak. Szerintük az új kormány lépései hatására még merevebb lett az ügyintézés, mert a hivatalnokok attól félnek, hogy hibáznak, és ezért megbüntetik őket. Bulgária ez idáig a rá eső keret 3,6 százalékát használta fel. Donchev elismerte, hogy nem lesz egyszerű behozni a lemaradást, ezért nem zárható ki némi forrásvesztés sem. Az elemzők úgy vélik, hogy az ország a rendelkezésére álló keret 25-30 százalékánál többet aligha lesz képes felhasználni. Reuters
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.