A KSH munkaerő-felmérés adatai szerint 2009. átlagában a munkanélküliségi ráta 10,5 százalék volt a 15-74 évesek között. A foglalkoztatás csökkenése mind az egész éveket, mind a negyedik negyedéveket összehasonlítva 98 ezer fős volt. Az Ecostat egy olyan elemzést készített, amelyben – döntően statisztikai módszerek segítségével – megkísérlik szétválasztani a foglalkoztatás változásában az utóbbi időszakban leginkább meghatározó tényezőket.
Az első és legfontosabb helyen a munkahelyek tömeges felszámolását előidéző gazdasági válságot kell megemlíteni. De jelentős hatással bírt a megemelt közfoglalkoztatás és az idényjellegű munkák ingadozása is. A munkahelyek megóvását célzó állami támogatások is érdemben, és pozitív irányban befolyásolhatták a folyamatokat. Sok esetben az imént említett elemek egyikéhez sem köthető események is számottevően módosították a statisztikát.
Szembetűnő, hogy 2009 első félévében kiugró volt az elbocsátások száma, majd az utolsó két negyedévben mérséklődött a létszámleépítés üteme. 2008 utolsó negyedévéhez képest a válság miatt nagyságrendileg 150 ezer munkahelyet számoltak fel a kutatók szerint. Ez egyébként majdnem egybeesik az előzetesen adott 160 ezres becslésükkel. A statisztika szerint a foglalkoztatás csökkenése ebben az időszakban „csak” mintegy 100 ezer körüli volt. A két szám közötti különbség elsősorban a közmunka programoknak köszönhető.
A kormányzati lépések mellett az éven belüli szezonalitás nagyságát is jelzi, hogy a tavalyi második negyedévben a tömeges elbocsátások ellenére pozitív volt a foglalkozatás változása. Szintén tanulságos, ha megnézzük az aktívak és a szezonális munkások állományának ingadozását 2009-ben. A kettő között elég sok a hasonlóság. Elképzelhető, hogy tavaly az aktivitás váltakozását túlnyomó részt a szezonális munkák kilengései alakították. Így az is nagy valószínűséggel kijelenthető, hogy a válság miatt elbocsátottak döntő részben munkanélküliek lettek. (Tehát például kevésbé alkalmazták a leépítések során a kényszerű nyugdíjazás gyakorlatát.) A munkahelyek megóvását célzó kormányzati támogatások hatását 30 ezer fő körülire teszi az Ecostat. Innen természetesen adódik, hogy a foglalkoztatás valódi és trendértéke is ennyivel lenne alacsonyabb a támogatások nélkül.
A kutatóintézet prognózisa szerint kisebb trendszerű elbocsátásokra még az év első felében is fel kell készülnünk. Több ezer főt kitevő leépítések elsősorban a belső keresletre ráutalt ágazatokban fordulhatnak elő. Számításaink során feltételeztük, hogy azok a vállalatok sem fognak létszámbővítést végrehajtani, amelyeknek értékesítési lehetőségei bővülnek, hiszen a meglévő munkaerő kihasználtsága is mérsékelt. Ez és a tovább gyengülő hazai fogyasztás negatívan befolyásolja a munkapiac állapotát, a foglalkoztatás éves átlagban emiatt nagyságrendileg 10 ezer fővel csökkenhet. Leginkább az építőipar, a kereskedelem és a szállítás ágazatok tűnnek veszélyeztetettnek.
Az elbocsátások az év első részében feltehetően lezajlanak, utána hosszú ideig tartó stagnálás következhet. Emellett szerepe lesz annak is, hogy a közmunkaprogramok látványos felfutása tavaly csak a második negyedévtől indult be, most viszont úgy vélik a szakemberek, hogy kezdettől fogva sok lesz a közmunkás. Mindezeket figyelembe véve a foglalkoztatás idei csökkenését 40 ezer fő körülire becsülik. Feltételezésük szerint a munkanélküliségi ráta az idei év átlagában körülbelül 11 százalék lehet, az utolsó negyedévre 10,8 százalékot prognosztizálunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.