Enyhe kifejezéssel élve sem fogadta egyöntetű lelkesedés a tegnap bejelentett, valóban példa nélküli romániai megszorító intézkedéseket. Mint azt a Világgazdaság Online csütörtökön hírül adta , a román kormány a nyugdíjakat és a munkanélküli segélyt 15, a közalkalmazotti fizetéseket 25 százalékkal csökkenti, ideértve a minimálbért is. Az intézkedéseket várhatóan június elsejétől léptetik életbe, és elbocsátások is várhatók. Az állami szubvenciókat is, mint például a fűtéstámogatást nagymértékben csökkentik, a támogatásokat pedig a valóban rászorulóknak kívánják eljuttatni. Az intézkedések célja az, hogy a költségvetési hiányt a GDP 6,7 - 6,8 százalékán tartsák.
"A román gazdaság 2008-ig túlfűtött volt, rendkívüli gazdasági növekedést értek el, ám komoly egyensúlyi problémákkal küszködött. Most a likviditási válság szele őket is meglegyintette, még akkor is, ha az államadósságuk az egyik legalacsonyabb az uniós tagállamok között" - mondta a Világgazdaság Online kérdésére Benke Dávid, a Világgazdaság makrogazdasági elemzője. "A vártnál nagyobb gazdasági visszaesés a tervezettnél nagyobb bevételkiesését eredményezett, és hogy az IMF tovább finanszírozza az államháztartást, Bukarest kénytelen volt ezeket a népszerűtlen intézkedéseket meghozni" - jelentette ki a szakértő. Benke Dávid kiemelte, hogy a megszorítások sokkal enyhébbek lehettek volna, haa román kormány korábban meghozza a kellő intézkedéseket.
"Magyarország példáján láthatjuk, hogy a Bajnai-kormány idejében életbe léptetett csomagja megmentette az országot attól, hogy nálunk is hasonlóan draszikus intézkedéseket kelljen hozni" - mondta Benke, aki hozzátette, hogy a bajok ellenére Románia gyorsabban kimászik majd a gödörből, mint például Görögország, ahol tegnap fogadta el a Parlament a szintén rendkívül népszerűtlen megszorító csomagot. Habár az athéni események egyelőre nem ismétlődtek meg Bukarest utcáin, a megszorítások fogadtatása rendkívül ellenséges a lakosság és a román érdekképviseletek körében.
Sztrájkmenetrend megbeszélése végett találkozott péntek reggel az öt nagy szakszervezeti tömb vezetője. Egyeztetett tiltakozásokkal kívánnak válaszolni az államfő által tegnap este bejelentett drasztikus megszorító intézkedésekre. Bogdan Hossu az Alfa Kartell elnöke a román Médiafax hírügynökségnek egyenesen genocídiumot emlegetett csütörtökön, szerinte súlyosabb társadalmi reakciók várhatóak, mint Görögországban.
Május első hetében a szociális munkásokat, gyermekvédelmiseket, közösségi rendőröket tömörítő Columna szakszervezet hirdetett öt napos sztrájkőrséget. A hosszú menetelés szerény akcióval kezdődött, hétfőn százötven ember tüntetett Bukarestben a kormány épülete előtt. A csendes kezdés mögött igazi szakszervezeti összefogás van: a demonstrálók hétvégéig mindennap két órán át tiltakoznak a Boc-kabinet foglalkoztatási- és bérpolitikája ellen.
A tervek szerint holnap a Columnát megtámogatja a „nagy testvére”, a Közalkalmazottak Szabad Szakszervezete (FNSA), és közösen egyeztetnek a kormány képviselőivel. Ha a keddi tárgyalás nem vezet eredményre, akkor az Alfa Kartell szakszervezeti tömörülés is csatlakozik a tiltakozókhoz, és pénteken már országszerte sztrájkőrségek lehetetlenítik el a helyi adminisztrációt. A tervek szerint a tiltakozók eltorlaszolják a helyi önkormányzatok, a megyei tanácsok bejáratát, megbénítják a közösségi rendőrségek működését. A blokád alatt csak a sajtó képviselői közlekedhetnek, ügyintézni ezen a napon egyáltalán nem lehet, kivételt képez a halotti bizonyítványok kibocsátása.
A pedagógusok április 22-én már tartottak egy, a május eleji közalkalmazotti sztrájkhoz hasonló demonstrációt. Ekkor az idei érettségi menetrendje borult fel: egy napig több városban megbénultak a vizsgaközpontok, a maturandusok jelentős részét új vizsganapra kellett beosztani. A Szabad Tanügyi Szakszervezet (FSLI) figyelmeztetett arra, hogy az április végi demonstrációt májusban újabb tiltakozások követhetik, és ha júniusig nem gondolja meg magát a kormány, akkor a tanárok nem zárják le az idei tanévet, és nem vesznek részt az érettségiztetésben sem.
Májusban az összes romániai nagyvárosban figyelmeztető sztrájkot tartanak a tanügyi szakszervezetek, és folyamatosan tárgyalnak az oktatási tárca vezetésével, ha nem sikerül megegyezni június elsejéig, általános sztrájk veszi kezdetét. A tiltakozást a FSLI mellet támogatja a felsőoktatásban dolgozó oktatókat tömörítő Alma Mater szakszervezet, így valószínűleg nem csak az általános- és középiskolákban áll le az élet, de veszélybe kerülhet az idei egyetemi vizsgaidőszak is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.