A most közzétett adatok megegyeznek az előzetesen közölt számokkal.
Az idei év első három hónapjában az export értéke 16,2 milliárd euró (4.352 milliárd forint), az importé 14,9 milliárd euró (4.002 milliárd forint) volt.
Februárban az aktívum 373 millió euró (102 milliárd forint) volt, az egyenleg 78 millió euróval (14 milliárd forinttal) javult az előző év februárjához képest. Az aktívum tavaly szeptember óta tartó csökkenése megtorpant az idei második hónapban.
2009 első negyedévében a behozatal 13,256 milliárd euró, a kivitel pedig 13,838 milliárd euró volt.
A KSH közlése szerint 2010. január-márciusban a kivitel volumene 16, a behozatalé 13 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Folyó áras adatokból számítva az export forintértéke 7, az importé csaknem 3 százalékkal bővült, euróban mérve a növekedés üteme 17, illetve 12 százalék volt.
A 2010 első negyedéves forgalom forintban mért árszínvonala importban 9, exportban 8 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. A cserearány 0,9 százalékkal javult. A forint a főbb devizákhoz képest közel 10 százalékkal erősödött, ezen belül a dollárhoz viszonyított felértékelődés 14 százalék körüli, az euróhoz viszonyított pedig 9 százalékos volt.
Az első negyedévében a legdinamikusabb volumennövekedést a gépek és szállítóeszközök csoportjában regisztrálták: a kivitelben 21, a behozatalban 18 százalékot. A főcsoporton belül a híradás-technikai, hangrögzítő és -lejátszó készülék exportja negyedével, importja csaknem harmadával haladta meg az egy évvel ezelőtti szintet. A forgalom élénkülésében a távbeszélő-készülékek és -hálózatok, valamint a monitorok és televíziók döntő szerepet játszottak.
Ellentétes dinamika érvényesült a villamosgép, készülék és műszer kereskedelmében, az export volumene több mint harmadával, az importé negyedével bővült az előző évi szinthez viszonyítva.
Az autóalkatrészek forgalomnövekedése miatt a közúti jármű kivitele hatodával, behozatala tizedével volt több az egy évvel korábbi nagyon alacsony bázisszintnél. E termékek exportja elsősorban a brit, amerikai és spanyol relációban bővült.
Visszafogottabb volt a növekedés a feldolgozott termékek forgalmában, az export volumene 12, míg az importé 7 százalékkal nőtt. A jelentős súlyt képviselő gyógyszerek és gyógyszerészeti termékek kivitelénél 8, behozatalánál 5 százalékos bővülést mértek. A szakmai, tudományos ellenőrző műszer csoportban kiugró mértékben, több mint 40 százalékkal nőtt az exportvolumen, amely elsősorban a gépkocsiiparhoz kapcsolódó uniós műszerkereskedelem élénkülésének köszönhető.
Az év első három hónapjában az energiahordozók behozatalának volumene 13 százalékkal bővült a tavalyi - oroszországi gázszállítások leállítása miatti - alacsony bázisszinthez képest. Januárban még 13 százalékos csökkenés, februárban már 35, márciusban 20 százalékos növekedés volt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A természetes és mesterséges gáz importja csaknem harmadával, a kőolaj és kőolajterméké mindössze 4 százalékkal volt több, mint egy évvel ezelőtt, ezzel szemben a villamosenergia behozatala jó egytizedével lett kevesebb.
Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek kivitelének volumene 4 százalékkal csökkent, míg a behozatalé a 2009. év január-márciusi szinten maradt. Importban az élőállat-beszállítás 40 százalékkal nőtt, míg a hús és húskészítmény behozatala az előző évi szinten volt.
Az Európai Unió országaival folytatott kereskedelem volumene 2010 első három hónapjában, a kivitelben 14, a behozatalt tekintve 11 százalékkal haladta meg a bázisidőszaki szintet, az aktívum a régi tagállamok esetében 54, az új tagállamok vonatkozásában 21 milliárd forinttal nőtt 2009 első három hónapjához képest.
Dinamikusabban bővült az EU-n kívüli országokba irányuló forgalom: az export volumene 24, az importé 16 százalékkal haladta meg az elmúlt évi szintet. Magyarország passzívuma 1,3 milliárd euró (340 milliárd forint) volt, 247 millió euróval (88 milliárd forint) kevesebb mint tavaly. A legnagyobb egyenlegjavulás a kínai és az ukrán relációban jelentkezett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.