"Azok a torzulások, amelyeket Kína valutaárfolyama idézett elő, messze túlterjednek Kína határain és gátolják a globális egyensúly helyreállítását. Peking saját érdekét szolgálná, ha rugalmasabb jüan kurzust állapítana meg – fejtegette az amerikai pénzügyminiszter.
Az erősebb valutából profitálna Kína, mert ez növelné a háztartások vásárlóerejét, és arra bátorítaná a cégeket, hogy a termelést inkább a belföldi kereslet kielégítésére, semmint exportra valósítsák meg. A novemberi újraválasztásra készülő amerikai törvényhozók úgy vélik – olvasható a Reuters Washingtonból keltezett jelentésében –, hogy az alulértékelt jüan szubvencionálja a kínai exportot az amerikai versenytársak rovására. Mivel pedig az Egyesült Államokban a munkanélküliségi ráta éppen 10 százalék alatt ingadozik, közülük sokan fellépést követelnek.
Az Egyesült Államok hosszú ideje próbálja a jüan erősítésére rávenni Pekinget, a kommunista ország pedig hol nyitottabbnak mutatkozik, hol teljesen elzárkózik az elképzelés elől. A maximum, amit eddig Washingtonnak sikerült elérnie, az volt, hogy Kína leszögezte: fontolóra veszi árfolyampolitikájának átalakítását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.