E kettő részletes bemutatása, valamint a Magyarország lehetséges fizetésképtelenségét megpendítő fideszes nyilatkozatok hátterének vázolása után tér rá a lap bécsi tudósítója Orbán radikális adórendszer-átalakítási terveire: az egyszintű családi jövedelemadóra és a kisvállalatok nyereségadó-csökkentésére.
Ezek nyilvánvaló költségvetési bevételcsökkentő hatásával kapcsolatban Barcza Györgynek, a K&H Bank vezető közgazdászának a véleményét idézi: „[az akciótervben] egyszerre vannak jelen megszorító és gazdaságélénkítő elemek. Deficitnövelő intézkedésekről persze Magyarország esetében szó sem lehet, de a személyijövedelemadó-csökkentésnek így is jelentős növekedésösztönző hatásásával számolunk.”
Negatív kontextusban szól a tudósító a miniszterelnöki bejelentés burkoltan Simor-ellenes fordulatairól – az offshore-lovagozásról és a közszféra kétmilliós fizetési plafonja kapcsán az MNB-elnök érintettségéről. A szerző szerint ezek a momentumok továbbra is okkal-joggal aggaszthatják a külföldi befektetőket.
A Reuters az Orbán Viktor miniszterelnök által bejelentett akciótervet egyfajta egyensúlyi bravúrként láttatja: az adórendszer radikális átalakításával sikerült szakítani az ügyvivő Bajnai-kormány megszorító politikájával, a bankszektorra kirovandó nyereségadóval és a közszféra bércsökkentésével a deficit miatt aggódó nemzetközi piacokat nyugtatják meg.
A londoni hírügynökség budapesti tudósítói azokat az elemeket emelik ki a 29 pontos akciótervből, amelyek egyszerre jelentenek radikális váltást, egyúttal nem növelik a költségvetési hiányt – ilyen például a devizaalapú jelzáloghitelek tiltása. Ehhez képest inkább a beígért gazdaságpolitika fordulatot szolgálja az adórendszer reformja, amelynek elsősorban családpolitikai aspektusát hangsúlyozzák a tudósítók. A közszféra bérkiáramlásának 15 százalékos visszafogása megszorító lépés ugyan, de segít elérni az IMF-nél kialkudott költségvetési hiányszámot.
A bankadóval kapcsolatban a Reuters a konkrét megoldás kidolgozatlanságát, a pénzügyi szféra reprezentánsaival folytatandó kormányzati tárgyalásokat emeli ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.