BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Soros: Berlin veszélyezteti az eurót, recesszióba viszi Európát

"Többfrontos támadást" indított Németország gazdasági, illetve pénzügyi politikája ellen Soros György.

A magyar származású amerikai pénzügyi szakember a Die Welt című napilapnak adott csütörtöki interjújában a többi között azt hangsúlyozta, hogy a német magatartás veszélyezteti az eurót. A Financial Times Deutschland című üzleti napilapban megjelent írásában azt a vádat fogalmazta meg, hogy Németország jelenlegi politikájával károkat okoz az Európai Uniónak.

A másik tekintélyes német üzleti napilapnak, a Handelsblattnak adott interjúban pedig azt rótta fel a német kormánynak, hogy takarékossági politikájával egész Európát tartós recesszióba sodorja.

Soros György előadó-körútra érkezett Németországba, és a csütörtöki - megfigyelők által példátlanul élesnek számító - interjúk ennek nyitányát jelentették. Egyben tükrözték a jelenlegi gazdasági, illetve pénzügyi válságból való kilábalással kapcsolatban az Egyesült Államok és Németország között fennálló, alapvető nézetkülönbségeket.

A Die Welt című konzervatív napilapban a világ 29-ik leggazdagabb emberének számító Soros meglehetős borúlátásának adott hangot az euróválság megoldásának kilátásait illetően. Nézete szerint Európa egyszerre küzd egy állami adósságválsággal, valamint egy bankválsággal. A kettő együtt súlyos deflációs spirált indíthat el.

Soros élesen bírálta az inflációtól való félelemre alapozott, "klasszikus" német gondolkodást, aminek - mint fogalmazott - nincs köze a realitásokhoz. Soros szerint a legnagyobb veszélyt ma a defláció jelenti, és ez ellen nincsen meg a szükséges ellenszer. "És hogyha deflációba sodródunk, hasonló gazdasági depresszió fenyeget, mint a harmincas években" - tette hozzá.

Soros György szerint a depresszió fenyegetését jelentős mértékben erősíti a jelenlegi német politika. Azt rótta fel Berlinnek, hogy nemcsak az euróövezet többi tagállamát kényszeríti szigorú takarékosságra, hanem maga is egy rendkívül kemény takarékossági program végrehajtásába kezdett. A németek figyelmen kívül hagyják Keynesnek a fogyasztás fellendítésének fontosságát hangsúlyozó gazdasági elméletét - vélte Soros, aki szerint Keynes Németországban "szitokszónak" számít.

Az amerikai pénzügyi befektető szerint a mostani időpont a legkevésbé alkalmas a takarékosságra. A legfontosabb feladatnak a bankválság leküzdését nevezte. Soros szerint a német magatartás az eurót és az egész európai projektet veszélyezteti.

Hasonló gondolatokat fogalmazott meg Soros György a Handelsblattnak adott interjúban is. Az üzleti lapnak szintén azt fejtegette, hogy szigorú takarékossági politikájával Németország egész Európát tartós recesszióba sodorhatja. Németország - mint állította - hamis gazdaságpolitikát kényszerít a valutaunió többi országára, amikor az államadósság gyors leépítéséhez ragaszkodik. Soros szerint mindez csak súlyosbítja a helyzetet, valójában nem takarékosságra, hanem a növekedés ösztönzésére lenne szükség. Európát csakis ez a politika segíthetné a recesszióból történő kilábalásban - vélte az amerikai üzletember.

Soros szerint Németország azért nem fogja fel, hogy politikája milyen súlyos károkat okoz Európának, mert ő maga még a legkevésbé érzi annak súlyos következményeit. Ahogy azonban a lakosság rádöbben minderre, a kormány változtatni fog politikáján - jelentette ki.

A Financial Times Deutschland című napilapban megjelent cikkében Soros György azt állította, hogy pénzügyi politikájukkal a németek egyre jobban elszigetelődnek Európában. Nézete szerint az euróövezetre jelenleg rákényszerített politika közvetlen ellentétben áll a harmincas évek nagy gazdasági világválságának tanulságaival. Ez a politika azt a veszélyt hordozza magában, hogy Európa a tartós stagnálás állapotába kerül - fogalmazott az amerikai pénzügyi szakember, aki szerint még ennél rosszabb is történhet, mindez az elégedetlenség, illetve a szociális nyugtalanság erősödéséhez vezethet. Ez pedig előidézheti a legrosszabbat is, mégpedig azt, hogy Európát egy idegenellenes, nacionalista szélsőségesség béníthatja meg, sőt akár le is rombolhatja.

A Die Zeit hetilapnak adott interjúban pedig Soros úgy fogalmazott: az euró eredendően hibás konstrukció, és a német költségvetési politika akadályozza az euróövezeti tagországokat versenyképességük helyreállításában. Erről többet itt olvashat

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.