A közép- és kelet-európai nemzetgazdaságok továbbra is egyértelmű fellendülési tendenciákat mutatnak. A nyugat-európai államokban tovább folytatódó ipari növekedés ösztönzőleg hat a kelet-európai gazdaságokra, és azok exportjára. Azonban az államháztartás konszolidálása érdekében tett nagyfokú erőfeszítések az elkövetkező években jelentős mértékű terhet rónak majd az EU gazdasági növekedésére, ezért a kelet-európai térség államainak középtávú növekedési kilátásai ismét bealkonyulhatnak. Ezért a saját belföldi keresletnek egyre fontosabb szerepet kell kapnia a térség országainak tartós fellendülésében.
Magyarország a térség azon országai közé tartozik, amelyek leginkább megszenvedték a globális gazdasági válságot. A konjunktúra dinamikája időközben kedvezőbb külföldi kereslet hatására pozitív, ami az ipari termelés növekedésében és az év eleje óta pozitív kereskedelmi mérlegben mutatkozik meg. A kormány által 2011-re tervezett új segélycsomag megállapodás pótlólagos biztonságot nyújtana az ország számára, és várhatóan kedvezően hatna a magyar értékpapírokra. Júniusban a forint a régió egyik leggyengébben teljesítő devizája volt, az árfolyamok várhatóan volatilisek maradnak, az új kormány jövőbeni reformjait övező számos, még fennálló tisztázatlan körülmény miatt. A bővebb jelentést megtekintheti itt
A cseh gazdaság továbbra is erőteljesen javul. Inflációs nyomás jelenleg nincs, alacsony 1,2 százalékos szinten stabilizálódott. Az alapkamat történelmi mélypontont 0,75 százalékos szinten áll, a cseh korona pedig továbbra is a térség legstabilabb devizái közé tartozik, mely az euróval szemben csupán csekély mértékben csökkent.
A lengyel gazdaság robosztus növekedése a külföldi keresletnek köszönhető, és a kiskereskedelmi forgalom is stabil. Az inflációs ráta tovább esett, az alapkamat 3,5 százalékon maradt mely megfelel a piaci várakozásoknak és a következő hónapokban sem várható változás. A zloty júniusban a kockázatkerülés hatására erőteljesen ingadozott az euróval szemben, a lengyel kötvények árfolyamai is estek a hónap során.
Törökországban a líra leértékelődött, az alapkamat tavalyi csökkentési ciklusa lezárult. Az inflációs adatok ezzel szemben kedvező meglepetést okoztak, immár a kamatemeléseket jóval későbbre várják, néhány piaci megfigyelő pedig már akár újabb kamatcsökkentést is el tud képzelni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.