James Bullard szerint az Egyesült Államokban soha nem volt ilyen nagy a Japánéhoz hasonló defláció esélye, mint most. Japán a kilencvenes években vergődött keresztül a deflációs válságon.
Bullard, aki egyben tagja a Fed nyíltpiaci bizottságának, a szervezet legfontosabb grémiumának, úgy véli, a sokkra jobb politikai reagálás, ha bővítik a mennyiségi enyhítési programot, kincstárjegyek vásárlásával. Szerinte a jelenlegi helyzetben valószínű, hogy az élénkülés eltart az őszig, az infláció pedig elkezd emelkedni és ezzel megszűnik a defláció veszélye.
De ha feltételezzük, hogy újabb negatív változás következik be, az meglepetést jelente. "Ebben az esetben fel kell készülnünk arra, hogy legyen tervünk. A remény nem stratégia" - írta csütörtökön megjelent cikkében Bullard a Bloomberg tudósítása szerint. A hírügynökségnek nyilatkozó elemzők szerint az a tény, hogy Bullard a mennyiségi könnyítés pártján áll, jelentősen növeli annak esélyét, hogy a Fed is ebbe az irányba indul.
Defláció esetén a termékek és a szolgáltatások árai esnek. Ez csökkenő vállalati nyereségekhez vezet és - ha a folyamat sokáig eltart - a munkahelyek tömeges megszűnéséhez és a fogyasztók részéről jelentkező kereslet és vásárlóerő csökkenéséhez vezet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.