Januártól megszűnik a gyermekek születésekor járó kiegészítő támogatás, vagyis 829,86 euró (25 ezer korona) helyett minden gyermek után csak az alapösszeget, 151,37 eurót kapnak a szülők. Átalakul a gyes is, egységesítik a jelenleg kétféle összegű és folyósítási idejű családtámogatást. Változik majd a nyugdíjrendszer is, és átalakulnak a szociális és a foglalkoztatást segítő támogatások - közölte a szlovák kormányprogramból az ÚJ Szó.
A nagyobb mértékű változások csak 2012-től várhatóak, de a gyermek születésekor járó támogatás és a gyes már 2011 januárjától változni fog. A gyermek születésekor járó támogatáshoz járó támogatás egységesen 151,37 euró lesz, mivel megszűnik a jelenleg még az első három gyermek után járó 678,49 eurós kiegészítés. Az egységes gyes összege januártól várhatóan 180-190 euró lesz havonta, tekintet nélkül arra, hogy a szülő dolgozik-e.
Megszűnik a jelenlegi kétféle gyes is, amit idén januártól vezetett be az előző kormány. Az a szülő ugyanis, aki a szülés előtt dolgozott és fizette a járulékokat, gyermeke kétéves koráig havi 256 eurót kap, a harmadik évben az alacsonyabb, 164,22 eurós összeget. Az az anya viszont, aki az anyasági előtt munkanélküli volt, esetleg dolgozott, de nem fizette a járulékokat, az alacsonyabb összegre volt csak jogosult. Ma még létezik egy harmadik összegű gyes is: azoknak a szülőknek, akik keresettel rendelkeznek (tehát a gyermeknevelés mellett dolgoznak is), csak a gyermeknevelésre fordított igazolt költségeit fizeti ki az állam, ha nem tudják ezt számlával igazolni, akkor csak 41,06 eurót kapnak havonta (a maximális összeg 164,22 euró gyermekenként).
Az új kormány várhatóan 180-190 euróban határozza majd meg az egységes gyes összegét, azok a szülők azonban, akik ma az emelt összegű, de csak két évig járó gyest választották, továbbra is 256 eurót kapnak majd havonta. „Nem akarjuk visszamenőlegesen csökkenteni a már megszabott gyes összegét” – jelentette ki Mihál.
A szociális kormányzat egységesíteni akarja a járulékok kivetési alapját, és meg akarja szüntetni a kivételeket. „Az egyik ilyen kivétel a minisztereknek és a parlamenti képviselőknek járó költségtérítés, amely járulék- és adóköteles lesz” – jelentette ki Mihál.
Már januártól kisebb változások várhatóak a nyugdíjrendszerben, a valorizáció és a nyugdíjak megállapítása azonban várhatóan csak 2012-től módosul. A kormány hosszabb időintervallum alapján akarja mérni és összehasonlítani a nyugdíjalapok hozamát, a jelenlegi hat hónapos időszak várhatóan már januártól néhány évre hosszabbodik. Ezzel lehetővé válik, hogy az alapok újra részvényekbe is fektethessék a pénztártagok befizetéseit.
A pályakezdők januártól kötelezően nyugdíjpénztári taggá válnak, vagyis visszaáll a 2008 előtti gyakorlat. A fiatalok azonban a belépést követő egy éven belül még visszatérhetnek az egypilléres rendszerbe. A nyugdíjrendszer mélyebb változásait végrehajtó törvényeket jövőre készíti el a szaktárca.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.