Bernanke beszéde annak ellenére is a kivárás üzenetét közvetítette, hogy az amerikai gazdasági aktivitás nemcsak a poten-
ciális ütem alá esett, de további gyengülésének is nagy a valószínűsége – értékelt Jan Hatzius, a Goldman Sachs közgazdásza. Az elmúlt hetekben a foglalkoztatás, az ingatlanpiac és a feldolgozóipar területéről is kijózanító adatok láttak napvilágot az Egyesült Államokban. Pénteken a kereskedelmi minisztérium 2,4-ről 1,6 százalékra módosította a második negyedéves GDP-bővülésre korábban tett becslését. Ez a növekedés látványos lassulását jelenti az első negyedév 3,7 százalékos üteméhez képest, amelyet elsősorban az import megugrása váltott ki: a kivitel 9,1, illetve a behozatal 32,4 százalékos bővülése közötti különbség majdnem 3,4 százalékpontot faragott le a GDP-ből.
Elemzők szerint azt a kérdést a Jackson Hole-i találkozó is megválaszolatlanul hagyta, hogy a gazdasági bővülésnek a munkanélküliség csökkenéséhez elégtelen mértéke elegendő okot szolgáltat-e majd a Fednek a további cselekvésre. A hónap első felében a jegybank annyit mindenesetre már bejelentett, hogy az ingatlanpiac támogatására 1300 milliárd dollár értékben felhalmozott jelzálogalapú kötvényeinek lejártakor a visszafizetésből származó bevételt államkötvények vásárlására fordítja. A további élénkítés eszközeként az állampapír-vásárlás folytatása tűnik a leginkább kézenfekvő megoldásnak; Bernanke mindenesetre jelezte, hogy más opciókat a jelenlegi helyzetben kevésbé tartana hatékonynak.
A Fed elnöke a recesszió viszszatértének elkerülésével kapcsolatos derűlátását azzal indokolta, hogy bár a fellendülést eddig elsősorban a fiskális és monetáris élénkítés, illetve a vállalatok készleteinek újraépítése hajtotta, lassan a fogyasztói kereslet is kezd magához térni. Ezt egyébként a második negyedéves amerikai GDP-adatok is megerősítik, hiszen a fogyasztói kiadások növekedését a kereskedelmi minisztérium 1,6-ről 2 százalékra módosította, és az így meghaladta az első negyedév 1,9 százalékos ütemét.
A nagy munkanélküliség ugyanakkor továbbra is gátat szab a háztartások költekezesének, és ezzel a gazdaság látványosabb növekedésének is. A Reuters által megkérdezett elemzők átlagosan mindössze 1,7 százalékos bővülést várnak a harmadik negyedévben; két hete még 2,4 százalék volt a konszenzus.
Miközben az Egyesült Államokban az elmúlt hetek inkább a gazdasági helyzet romlására utaló jelek szaporodásáról szóltak, Axel Weber, a Bundesbank elnöke az önmagát fenntartani képes európai fellendülés közelgő beköszöntéről beszélt Jackson Hole-ban. Szerinte ezért itt az ideje, hogy a költségvetési konszolidáció kerüljön a gazdaságpolitikai célkitűzések élére az eurózónában. Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke ennek kapcsán annak fontosságát hangsúlyozta, hogy az adósságok leépítését a gazdasági növekedés veszélyeztetése nélkül kell végrehajtani. Trichet az EKB csütörtöki tanácsülése előtt semmiféle közvetlen utalást nem tett a jegybank monetáris politikai terveire. BÁ
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.