Landon Thomas emlékeztet a kormánynak a jegybank elnökével szembeni konfliktusára, kiemelve, hogy Simor András fizetésének csökkentése indokolatlan beavatkozás a központi bank életébe, amely az EU nemtetszését is kiváltotta. A lap megjegyzi, hogy Orbán kritizálja a külföldi bankokat, a spekulánsokat, sőt, az EU-t és a Nemzetközi Valutaalapot is, egy olyan országban, ahol öt éve folyamatosan megszorításokat vezetnek be.
Az IMF delegációja kivonult az országból, ezért fennáll a kockázata annak, hogy az európai szövetségesek és a külföldi befektetők spekulációja bedönti a forintot, és Magyarország a csőd szélére kerül, mint 2008-ban – véli az NY Times kolumnistája . Sőt, a kormány most látszólag expanziós fiskális politikát folytat, így nő az esélye annak, hogy a hiánycélok tarthatatlanok lesznek, és az államadósság a GDP 80 százaléka fölé szökhet.
Ez görög-típusú finanszírozási krízisbe taszíthatja az országot a következő évben, amikor vissza kell fizetni 30 milliárd dollárt, beleértve 2 milliárd euró (2,6 milliárd dollár) hitelt az IMF-nek, amit egy új megállapodás biztosított volna. „Ez egy nagyon veszélyes lépés” – idézi a NY Times Róna Pétert, aki szerint az IMF-fel való megállapodás megoldaná Magyarország rövidtávú finanszírozási igényét, valamint a magas szintű deviza adósság kockázatának növekedést. A WSJ hasábjain egy jegyzet hasonló álláspontot fogalmaz meg.
A lap leszögezi: Orbán Viktor az első miniszterelnök Európában, aki versenyezni akar az új ortodoxia nézetével: a költségvetési hiányok csökkentésével párhuzamos strukturális reformokkal. 2006 óta Magyarország csökkenti a költségvetési hiányt, amely az akkori 9 százalékról 3,9 százalékra mérséklődött. „A nagy probléma 2011 és az azt követő évek - mondta Christian Rosenberg, az IMF magyarországi delegációjának vezetője. „Mivel magas az államadósság és az ország sebezhetősége, csökkenteni kell a deficitet.”
A New York Times hozzáteszi, hogy eddig a piac toleránsan reagált a kormány lépéseire. A befektetők, így a Nomura szakembere, Peter Attard Montalto is úgy látja, hogy idővel megszületik a megállapodás Magyarország és az IMF között.
A WSJ is aggódik az IMF-tárgyalások megszakadása miatt. A lap egy cikkében az olvasható, hogy egy újabb IMF hitel védőhálóként funkcionálna jelenleg, de figyelmeztet arra, hogy jövőre el kell kezdeni visszafizetni a hitelt az IMF-nek, amit nem valószínű, hogy az ország önállóan tudna finanszírozni.
A Financial Times szerint az ország pénzügyi stabilitása jelenleg nem forog veszélyben, a 2008-as készenléti hitelből fennmaradó 3,5 milliárd euró mellett 1,5 milliárd euró tartalékkal rendelkezik a jegybank. A lap azt is megjegyzi, hogy az IMF-tárgyalások megszakadása aggodalomra ad okot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.