BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

New York Times: csőd szélére kerülhet Magyarország

Orbán Viktor kihasználja a szociális nehézségeket Magyarországon, ahol az átlagbér nem sokkal magasabb, mint a rendszerváltáskor volt – írja a New York Times kolumnistája az IMF tárgyalások megszakadását követő helyzetet értékelve a Magyarország a jegybankot hibáztatja a költségvetési válság miatt című cikkében.

Landon Thomas emlékeztet a kormánynak a jegybank elnökével szembeni konfliktusára, kiemelve, hogy Simor András fizetésének csökkentése indokolatlan beavatkozás a központi bank életébe, amely az EU nemtetszését is kiváltotta. A lap megjegyzi, hogy Orbán kritizálja a külföldi bankokat, a spekulánsokat, sőt, az EU-t és a Nemzetközi Valutaalapot is, egy olyan országban, ahol öt éve folyamatosan megszorításokat vezetnek be.

Az IMF delegációja kivonult az országból, ezért fennáll a kockázata annak, hogy az európai szövetségesek és a külföldi befektetők spekulációja bedönti a forintot, és Magyarország a csőd szélére kerül, mint 2008-ban – véli az NY Times kolumnistája . Sőt, a kormány most látszólag expanziós fiskális politikát folytat, így nő az esélye annak, hogy a hiánycélok tarthatatlanok lesznek, és az államadósság a GDP 80 százaléka fölé szökhet.

Ez görög-típusú finanszírozási krízisbe taszíthatja az országot a következő évben, amikor vissza kell fizetni 30 milliárd dollárt, beleértve 2 milliárd euró (2,6 milliárd dollár) hitelt az IMF-nek, amit egy új megállapodás biztosított volna. „Ez egy nagyon veszélyes lépés” – idézi a NY Times Róna Pétert, aki szerint az IMF-fel való megállapodás megoldaná Magyarország rövidtávú finanszírozási igényét, valamint a magas szintű deviza adósság kockázatának növekedést. A WSJ hasábjain egy jegyzet hasonló álláspontot fogalmaz meg.

A lap leszögezi: Orbán Viktor az első miniszterelnök Európában, aki versenyezni akar az új ortodoxia nézetével: a költségvetési hiányok csökkentésével párhuzamos strukturális reformokkal.  2006 óta Magyarország csökkenti a költségvetési hiányt, amely az akkori 9 százalékról 3,9 százalékra mérséklődött.  „A nagy probléma 2011 és az azt követő évek - mondta Christian Rosenberg, az IMF magyarországi delegációjának vezetője. „Mivel magas az államadósság és az ország sebezhetősége, csökkenteni kell a deficitet.”

A New York Times hozzáteszi, hogy eddig a piac toleránsan reagált a kormány lépéseire. A befektetők, így a Nomura szakembere, Peter Attard Montalto is úgy látja, hogy idővel megszületik a megállapodás Magyarország és az IMF között.

A WSJ is aggódik az IMF-tárgyalások megszakadása miatt. A lap egy cikkében az olvasható, hogy egy újabb IMF hitel védőhálóként funkcionálna jelenleg, de figyelmeztet arra, hogy jövőre el kell kezdeni visszafizetni a hitelt az IMF-nek, amit nem valószínű, hogy az ország önállóan tudna finanszírozni.

A Financial Times szerint az ország pénzügyi stabilitása jelenleg nem forog veszélyben, a 2008-as készenléti hitelből fennmaradó 3,5 milliárd euró mellett 1,5 milliárd euró tartalékkal rendelkezik a jegybank. A lap azt is megjegyzi, hogy az IMF-tárgyalások megszakadása aggodalomra ad okot.


 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.