BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Minimálbér régiónként?

Szlovákiában a foglalkoztatási helyzethez igazítanák a bért

Csökkentené a legnagyobb munkanélküliséggel küzdő régiókban a minimálbért a szlovák kormány, meggyőződésük szerint ugyanis a munkaadók így több embert tudnának foglalkoztatni – olvasható az Új Szó című napilapban. Mindemellett a szlovák munkaügyi minisztérium a kezdeményezést azzal is indokolja, hogy a legnagyobb munkanélküliséggel küzdő régiókban dolgoznak a legtöbben minimálbérért.

A még csak kezdeti stádiumban járó elképzelés már most megosztja az érintetteket: Miroslav Gazdík, a Szakszervezetek Konföderációjának elnöke szerint ha nem lesz egységes a minimálbér, akkor tovább mélyül a különbség az egyes régiók között. Michal Páleník, a szlovák foglalkoztatási intézet vezetője ugyanakkor úgy véli, a javaslat egyik velejárója lenne, hogy ha a legnagyobb munkanélküliséggel küzdő régiókban csökkenne a minimálbér, akkor a munkaadók is több embert tudnának foglalkoztatni, vagyis csökkenne a munkanélküliség is.

Az elképzelés egyébként az Európai Unió mintájára pattant ki a szlovák törvényhozók fejéből, indoklásuk szerint ugyanis az unió is egységes egészet alkot, miközben a tagországokban különbözik a minimálbér.

A szlovák elképzeléshez hasonló, vagyis a differenciált minimálbérezés rendszere egyelőre Cipruson és Németországban működik, igaz, itt nem ré-

giónként, hanem szakmánként, illetve szektoronként változik a legkisebb minimumjövedelem összege.

A szlovák minimálbér egyelőre tehát egységes, olyannyira, hogy a kormány október 19-én hagyta jóvá annak 3 százalékos emelését. Így 2011. január 1-jétől a jelenlegi 307,7 euróról 317-re emelkedik a legkisebb bér összege. Iveta Radicová szlovák miniszterelnök a döntés után hangsúlyozta, hogy a minimálbér emelése csökkenti a kormány megszorító intézkedéseinek kedvezőtlen hatását a lakosságra.

A szlovák minimálbér – egyelőre – egységességét és jövő évi emelését ugyanakkor beárnyékolja, hogy az átlagkeresetek között óriási különbségek vannak. Míg Pozsonyban és közvetlen környékén az év első felében az átlagkereset bruttó 967 euró volt, addig a többi megyében még a 700 eurót sem érte el. A helyzet Eperjes megyében a legreménytelenebb, ott az átlagkereset ugyanis mindössze 563 euró. Összehasonlításképp: az országos átlagbér Szlovákiában 741 euró.


Egységes EU-minimum?

Az ENSZ szegénység elleni napjához, valamint a szegénység elleni európai évhez kapcsolódva az Európai Parlament képviselői október 19-én elfogadtak egy az egész unióban bevezetendő minimáljövedelmet javasló jelentést. A szöveg szerint a minimáljövedelem minden tagállamban történő bevezetése lenne a legjobb eszköz a szegénység leküzdésére. A képviselők ennek az összegét az adott országon belüli átlagjövedelem 60 százalékában állapítanák meg.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.