Görögországnak növekedési politikára van szüksége, hogy kilábaljon a válságból – mondta a 2010-ben Nobel-díjjal jutalmazott kapott Christopher Pissarides.
Az éves alapon 4 százalékos gazdasági bővülésre van szükség, hogy az ország eleget tudjon tenni hitelfelvételi kötelezettségeinek. Ennek a növekedésnek a termelékenység javulásán kell alapulnia. Az országnak nagyon erős fejlesztési programra van szüksége ahhoz, hogy kikerüljön az ördögi körből – fejtette ki a közgazdász.
A görög kormány emelte az adókat, megvágta a béreket és a nyugdíjakat, hogy csökkentse Európa második legnagyobb költségvetési hiányát – írja a Bloomberg . A költségvetési tervezetben úgy számolnak, hogy 14,5 százalék lesz a munkanélküliség 2011-ben, mely a legmagasabb szint több mint egy évtizede. Az előző évben még 9,5 százalékon állt a munkanélküliségi ráta.
A Nobel-díjas közgazdász kiemelte: a görög kormánynak 10 százalékkal csökkentenie kell a vállalatokat terhelő adókat, hogy segítse a külföldi működőtőke beáramlását. A közszférában dolgozók létszámának csökkentését javasolja: 2015-re 700 ezerre a jelenlegi 1,1 millióról. Ezt az állami vállalatok eladásával lehet elérni, mely segíti a kifizetett állami bértömeg csökkenését. Radikális intézkedések nélkül a görögök jövedelme az EU-átlag 72 százalékára fog esni, 95 százalékról.
Görögországban folyamatosan tüntetnek, sztrájkolnak a dolgozók a megszorítások ellen. Szerdán a görög főváros legnépszerűbb idegenforgalmi látványosságát az Akropoliszt lezárták a tüntetők. Azt kívánják így elérni, hogy a kormány a hónap végén lejáró határozott időre szóló munkaszerződéseket hosszabbítsa meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.