Krisztalina Georgieva ugyanakkor leszögezte, hogy az Európai Szolidaritási Alap segítségére nem számíthatunk, mivel a dunántúli szerencsétlenség nem felel meg azoknak a feltételeknek, amelyek a támogatás igénybe vételéhez szükségesek.
A látogatás célja, hogy megvizsgálják a katasztrófa kialakulásának körülményeit, a lehetséges hatásait és azt, hogy a magyar hatóságok milyen módon reagálnak a történtekre – szögezte le Georgieva Pintér Sándor belügyminiszterrel közösen adott sajtótájékoztatóján. Az Európai Bizottság együtt érez a katasztrófa áldozataival, és nagyra tartja annak a közel négyezer embernek a munkáját, akik az elhárításban és kármentésben részt vesznek. Magyarország megfelelően kezelte a fejleményeket, és a hatóságok munkájának köszönhetően stabilizálódni látszik a helyzet – emelte ki a biztos.
Természeti katasztrófák esetén az Európai Szolidaritási Alap az az eszköz, amely gyorssegélyt nyújthat egy tagállamnak. Mivel azonban a vörösiszap-katasztrófa nem természeti, hanem ipari eredetű, és volumene várhatóan nem éri el a GDP 0,6 százalékát, az alap segítsége ebben az esetben nem vehető igénybe – tette egyértelművé a helyzetet Georgieva. A polgári védelem részéről ugyanakkor gépek, vegyi anyagok és szakértők formájában érkezhet segítség az uniótól.
A biztos szerint azonban szóba jöhet a strukturális alapokon belüli átcsoportosítás, főleg a környezeti és a vidékfejlesztési pénzek terén. Ez főleg azért lehetséges, mert általában maradni szokott felhasználatlan forrás.
A jelenlegi megkülönböztetésről természeti és ipari katasztrófa között ugyanakkor megindulhat a vita az EU-n belül, és elképzelhető a szabályok megváltoztatása. Ez a mostani katasztrófa több generációra is kihathat, ennek felmérése és kezelése pedig az illetékes biztos, illetve a magyar kormány feladata – hangsúlyozta Georgieva. Azt is hozzátette, hogy az uniós válságkezelés kiemelkedően fontos feladata a megelőzés erősítése, ugyanakkor a már bekövetkezett katasztrófa hatásainak kezelése is alapvető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.