Az élelmiszerárak emelkedése számít a legnagyobb bizonytalansági tényezőnek az idén. A termelői árakban óriási növekedés mutatkozik, ám ez a fogyasztókhoz egyelőre alig jutott el. Néhány zöldség- és gyümölcsféle (például a burgonya) árában valóban megmutatkozott a kedvezőtlen időjárás miatti alacsony terméseredmény hatása, összességében viszont így is az átlag közelében, 3,9 százalékkal lettek drágábbak az élelmiszerek a boltokban. Ebben valószínűleg szerepe van a még mindig nyomott belföldi keresletnek, de lehet benne kivárás is az eladók részéről.
Drágító tényezőnek számított a gyengélkedő forintárfolyam is, amely egyrészt az iparcikkeknél, másrészt az egyéb cikkekhez sorolt üzemanyagnál okozott tavalyhoz képest drágaságot, illetve utóbbihoz még a kőolaj nemzetközi jegyzésének emelkedése is jócskán hozzájárult. Az év elejinél már lényegesen kisebb ennek a termékkörnek a drágulása (11 helyett 6,3 százalék). A nyárihoz képest azonban némileg visszaerősödött a hazai fizetőeszköz, ráadásul a turisztikai és vendéglátó-ipari árak még csökkentek is, így alakulhatott ki az előzetesen vártnál kedvezőbb havi inflációs ütem. A továbbiakban is mérsékelt pénzromlást valószínűsítenek a szakértők, ez lehetővé teheti a jegybank számára, hogy szinten tartsa az alapkamatot. BD
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.