Hétfőn délután négykor kezdődött a parlamentben a 2011-es költségvetésről szóló törvényjavaslat általános vitája.
A 2011-es költségvetési tervezet 13 079 milliárd forint bevétellel, 13 767 milliárd forint kiadással számol.
A gazdasági miniszter sikeres példaként az USA harmincas évek New Deal poltikáját említette: költségvetési fegyelem és növvekedésösztönzés, középpontjába a munkahelyteremtés került.
A második példa Németország II. világháború utáni gazdasági újjáépítése volt. Itt is a foglalkoztatás állt a középpontban, és a fegyelmezett fiskális politika növekedésösztönzéssel járt.
A harmadik példa az ázsiai kistigrisek példája: itt alacsony állami újraelosztás, anticiklikus gazdaságpolitika, és itt is középpontban van a foglalkoztatás.
A példák azt mutatják, hogy lehet alacsony állami újraelosztás mellett gyors gazdasági növekedés, és költségvetési egyensúly. Mindenhol középpontban áll a munkahelyteremtés.
Magyarország már három példát is mutatott a gyors költségvetési konszolidációra. Elsőként 1920-ban három év alatt szanálták a költségvetést. A második a harmincas években történt meg: ekkor magas államadósság és nem volt pénze az embereknek, itt szerencsénk is volt, mert tartozásaink harmadát leírták, akiknek tartoztunk részben tönrementek.
A harmadik példa az 1946-os forintbevezetéshez kapcsolódik: pénzügyi egyensúly mellet bővült a foglalkoztatás.
21. század első pénzügyi konszolidációja előtt állunk - mondta Matolcsy.
A siker háromszöge a miniszter szerint: növekedés a beruházás élénkítésével, a foglalkoztatás emelésével, a pénzügyi egyensúlyt megőrzése mellett.
A büdzsé három alapfeltételezésre épül: 3 százalékos lesz a növekedési ütem, csökkenhet az államadósság GDP-hez viszonyított aránya (78%-ra), a teljes jövedelemcentralizáció 3, a teljes adócentralizáció pedig 39-ról 36 százalékra csökken.
Három fő eszköze van a költségvetésnek: szigorú költségvetési politika, amit Matolcsy bevallása szerint szeretnek a konzervatívok, az adóreform, és a szerkezeti reformok.
A szerkezeti reformok szükségességeként példaként a nyugdíjrendszerben tátongó 900 milliárdos lyukat említette. 700 milliárdos hiányt mutat az egészségügyi kassza is. Emelett a az államadósság miatti kamatkifizetés 1000 milliárd forintot tesz ki. Ezeket összeadva, mintegy 10 százalékos GDP-arányos lyukat üt a költségvetésen - ezért kellenek a reformok.
Matolcsy szerint több feltétele van a tartós magyar gazdasági talpraállásnak: a beruházási rátát 25 százalékkal kell növelni, a bürokráciát 25 százalékkal kell csökkenteni, tartósan 3% feletti növekedést kell produkálni. A miniszter szerint 4-6 százalék lesz a növekedés.
A konkrét reformokra vonatkozóan 2011 tavaszán készül egy átfogó dokumentum, amely az összes területet érinti.
Matolcsy szerint az idei költségvetést 3 százalékos csalással tervezték, hiszen az idei növekedést -0,4 százalékra tervezték, miközben a valóság 1,6 százalék. Ez önmagában 2 százalékos csalás a miniszter szerint, és ennek az adóbevételekre gyakorolt hatása egy százalék.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.