Roubini, aki már 2007 előtt megjósolta a pénzügyi válságból a reálgazdaságba átgyűrűző recessziót, úgy látja Portugália mindenképp nemzetközi segítségre szorul, elsősorban az eurózónában tapasztalható kötvénypiaci nyomás miatt.
A kérdés szerinte már nem az, hogy Portugália, hanem az, hogy Spanyolország is nemzetközi mentőcsomagra szoruló államok egyre népesedő táborát gyarapítja. Elmondása szerint a nemzetközi szervezeteknek nem áll rendelkezésére akkora forrás, amellyel a dél-európai országot is meg tudja segíteni. A szakember szerint Portugália megszorító intézkedései nem lesznek elegendőek az adósság mérséklésére és a deficit csökkentésére.
Roubini úgy látja, Spanyolország ugyan Portugáliánál jóval kedvezőbb makrogazdasági mutatókat tud felmutatni, ugyanakkor a magas munkanélküliség az ingatlanlufi kipukkadásához vezethet, így a spanyol bankok is plusz forrás bevonására kényszerülhetnek.
„A spanyol pénzügyi rendszer kisegítése a kormány becslésénél jóval nagyobb méreteket ölthet, hiszen ahogy láttuk, az Európai Unió bankokat érintő stressz tesztje nem volt eléggé stresszes” – fogalmaz a szakember.
Roubini szerint az Egyesült Államok sincs sokkal jobb helyzetben: számításai szerint 1000 milliárd dolláros pénzpumpa mindössze 0,3 százalékos gazdasági növekedést eredményezne az országban.
Mint ismeretes, Portugália múlt héten megszavazta a költségcsökkentő megszorításokat: csökkentik a kiadásokat és emelik az adókat. 2014-re a maastrichti 3 százalék alá került a GDP arányos hiány - állítja a kormány. Portugália költségvetési hiánya 9,3 százalékra rúgott tavaly.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.