A 12. alkalommal, elsősorban német hátterű cégeknél végzett felmérés összesen tízezer dolgozó bérezésével kapcsolatos adatokat elemezte. A szakirányú végzettségű munkatársak átlagos teljes javadalmazása 4,4 millió forint. A munkások teljes éves bére átlagosan 2,4 millió forint. A cég mérete is befolyásolja a javadalmazást: egy nagyvállalatnál gyakran 60-70 százalékkal keresnek többet, mint egy kisebbnél. Női vezetők és szakemberek általában kevesebbet kapnak férfi kollégáiknál, a vezető beosztású munkakörökben a különbség 13, a szakirányú végzettségűek esetén pedig mintegy 20 százalékos.
A vállalatok alig fele (47 százalék) értékelte jónak a szakképzett munkavállalók jelenlegi kínálatát, ám ez jelentős javulás az előző évi értékhez – 30 százalék – képest. Ezt a munkaerőpiacon a gazdasági válságnak betudható feszültségek magyarázzák.
Vahl Tamás, a DUIHK elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a vállalati versenyképesség és így közvetve az adott ország tőkevonzó képessége nagymértékben attól függ, hogy hozzáférhető-e a megfelelően képzett munkaerő a piaci viszonyoknak megfelelő költségek mellett. „Magyarország már régóta nem klasszikus »olcsóbéres« gazdaság, de számos külföldi cég számára a termelékenység, a képzettség, a költségek és a szabályozási környezet megfelelő és vonzó arányát biztosítja” – mondta Vahl.
A foglalkoztatók novemberben 21 200 új álláslehetőséget jelentettek be, 18,4 százalékkal – 4800-zal – kevesebbet, mint októberben; ennek hátterében mind a támogatott, mind a nem támogatott munkahelyek számának apadása áll.
Az új nem támogatott állások legnagyobb részét, 16,9 százalékát az egyéb gazdasági szolgáltatás, 6,8 százalékát az építőipar, 5,5 százalékát az élelmiszer, ital, 5,2 százalékát a gép, berendezés gyártása nemzetgazdasági ágazatból jelentették be a munkáltatók.
A foglalkoztatók novemberben 21 200 új álláslehetőséget jelentettek be, 18,4 százalékkal – 4800-zal – kevesebbet, mint októberben; ennek hátterében mind a támogatott, mind a nem támogatott munkahelyek számának apadása áll.
Az új nem támogatott állások legnagyobb részét, 16,9 százalékát az egyéb gazdasági szolgáltatás, 6,8 százalékát az építőipar, 5,5 százalékát az élelmiszer, ital, 5,2 százalékát a gép, berendezés gyártása nemzetgazdasági ágazatból jelentették be a munkáltatók. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.