Miután a szenátus már korábban bizalmat szavazott neki, Berlusconi kabinetje mindössze három szavazattal nyerte meg az alsóház képviselőinek bizalmát, ezzel biztosítva hatalomban maradását. A szavazás idején Róma utcáin mintegy 100 ezren tüntettek a miniszterelnök lemondását követelve. A demonstrálók egy része összeütközésbe került a kivezényelt 1 500 rendőrrel.
Az International Herald Tribune ugyanakkor emlékeztet arra, hogy a kormány a mostani győzelem ellenére sem feltétlenül tölti ki 2013-ig tartó ciklusát, hiszen Berlusconi annyira csekély többséget tudhat magáénak, hogy azzal bármelyik pillanatban lehetetlenné válhat a kormányzás.
Mint arról beszámoltunk, a mai bizalmi szavazás annak a több hónapja tartó politikai felfordulásnak a tetőpontja, amely Berlusconi és egykori fő szövetségese, Gianfranco Fini júliusi szakításával kezdődött; a kormánynak azóta nincs többsége az alsóházban. A piacok mind ez idáig viszonylag nyugodtan viselték a bizonytalanságot, amihez az is hozzájárult, hogy a jövő évi költségvetésre már a parlament mindkét háza áldását adta.
Ez pedig a Giulio Tremonti pénzügyminiszter nevével az elmúlt két évben is fémjelzett fiskális szigort viszi tovább: az elkövetkező három évre 25 milliárd eurós megtakarítást irányoz elő, így a deficit az idei 5-ről jövőre a GDP 3,9, majd 2012-ben 2,7 százalékára mérséklődhet.
Bár Görögország után Olaszországnak van a legrosszabb eladósodottsági mutatója az eurózónában, a befektetők egyelőre megkímélték az Írországot, Portugáliát és Spanyolországot is ért „támadásoktól”. A Tremonti-féle szigornak köszönhetően ugyanis a költségvetési helyzet az eurózóna legtöbb országához képest sokkal kisebb mértékben romlott a válság hatására, nem omlott össze az ingatlanpiac, és egyetlen bank sem szorult állami segítségre.
A háztartások és a vállalatok összesített adóssága a GDP mintegy 125 százalékára rúg, ez jóval enyhébb sebezhetőséget jelent, mint Spanyolország 210, Portugália 240 vagy Írország 280 százaléka. Az olasz háztartások ráadásul a megtakarítások terén is jól teljesítenek: pénzügyi összvagyonuk a GDP kétszeresét teszi ki, szemben a 150 százalékos spanyol és ír, illetve a mindössze 100 százalékos görög mutatóval.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.