A nyugdíjreform bizonyos szintjén álló tagállamoknak az unió már egy 4,5 százalékos GDP-arányos költségvetési deficitet is elnézne a jövőben, és formálódik a politikai megegyezés az államadósság elfogadható – 60 százalék feletti – mértékéről is. Lengyel kormányzati források alapján ilyen értesülésekről számolt be tegnap az EurActiv hírügynökség. Ezzel szemben lapunk megkeresésére Cezary Lewanowicz, az Európai Bizottság költségvetési ügyekért felelős sajtószóvivője ismét hangsúlyozta: nem változott az unió statisztikai gyakorlata, és a stabilitási és növekedési paktum általános szabályai sem. Ami változott, az az egyeztetés politikai szintje – szögezte le.
Az utóbbi napokban az unió és Lengyelország között kialakult – egyelőre csak politikai nyilatkozat formájában élő – megegyezés részletei ugyan még nem ismeretesek, de a várakozások szerint lehetővé teszik Lengyelország és más, hasonló cipőben járó országok számára azt, hogy elkerüljék a magyarországihoz hasonló, sokak által radikálisnak tartott megoldásokat. Az optimista Varsó mellett Brüsszel ugyan nem tagadja, hogy jelentősen közeledtek az álláspontok, ám ezzel együtt is jóval óvatosabban nyilatkozik, mint a választás előtt álló, és így belpolitikai szempontokat is erősen figyelembe vevő Donald Tusk lengyel miniszterelnök.
Eközben az uniótól várnak segítséget a magyar kasszák is. A Stabilitás Pénztárszövetség a második pillér ellehetetlenülését előrevetítő törvénycsomag hétfő késő esti országgyűlési elfogadása után azonnal bejelentette: az Európai Bizottság elnökéhez, José Manuel Barrosóhoz fordulnak és Brüsszel segítségét kérik a „hárommillió pénztártag érdekeinek megvédésében”. Emellett felszólították Schmitt Pál köztársasági elnököt is, hogy a törvényt aláírás előtt küldje meg az Alkotmánybíróságnak normakontrollra. A Világgazdaság kérdésére Lewanowicz a magyar helyzet kapcsán úgy fogalmazott: Magyarország tulajdonképpen nem reformot hajt végre, hanem a korábbi reformot szünteti meg, mintegy visszalép. A szövetség levelével kapcsolatban azonban még korainak tartott bármilyen reagálást.
A jogi lépések mellett a Stabilitás kalkulátorral kívánja segíteni a tagokat az átlépéssel kapcsolatos döntésükben, amelynek meghozatalára a frissen megszavazott törvénytervezet szerint január 31-ig lesz lehetőségük. Juhász Istvánné, a szövetség főtitkára a kasszák jövőjével kapcsolatosan úgy vélekedett: „lélegeztetőgépen” ugyan, de életben maradhat a második pillér a „jobb napokig” akkor, ha összeolvadással, néhány százezres tagsággal megmaradnak egyes pénztárak. A Budai Liberális Klub hétfő esti rendezvényén Mihályi Péter közgazdász – amellett, hogy kapkodónak, ötletelőnek nevezte az Orbán-kabinet eddigi kormányzását – arra hívta fel a figyelmet, hogy az állami pillérben maradók a jövőben biztosan nem kaphatnak a jelenlegihez hasonló mértékű nyugdíjat, a mostani 80 százalékos helyettesítési ráta ugyanis idővel romlani fog.
A magánkasszák rossz teljesítményét ugyanitt a rossz időzítéssel magyarázta Szalay-Berzeviczy Attila, a tőzsde korábbi elnöke. Rámutatott: 1998-ban, indulásukkor azonnal az orosz válság „nyomta agyon” a pénztárakat, utána pedig túlnyomórészt állampapírokba fektették a járulékfizetők pénzét, és akkor folytattak passzív befektetői politikát, amikor szárnyalt a világgazdaság.
Szalay-Berzeviczy Attila hozzátette: a „Fidesz ott folytatja, ahol az MSZP–SZDSZ koalíció abbahagyta”, ugyanúgy osztogatnak, mert a választók ezt várják el, csak máshonnan szerzik a forrást hozzá. Az előző kormányok eladósították az országot, a Fidesz így kénytelen az országhatárokon belül forrást találni a további osztogatáshoz.
Több pénzből védené az eurót az EKB
Lényegesen meg kellene növelni az eurózónatagok megsegítését szolgáló európai pénzügyi stabilitási eszköz (EFSF) büdzséjét Jean-Claude Trichet szerint. „Nem vagyunk teljesen elégedettek az EU eddigi javaslataival” – mondta az Európai Központi Bank elnöke. A jelenleg 750 milliárd eurós EFSF-ből elsőként Írországot segítik ki, mintegy 85 milliárd euróval.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.