Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland (RBS) londoni globális feltörekvő térségi kutatási részlegének vezetője a felzárkózó európai gazdaságokról összeállított hétvégi helyzetértékelésében azt írta: fennáll az a kockázat, hogy a Fitch a Moody''s Investors Service minapi példáját követve szintén egyszerre két fokozattal minősíti vissza Magyarország adósbesorolását. Csakhogy a Fitch Ratings esetében ez azt jelentené, hogy ennél a hitelminősítőnél Magyarország elvesztené befektetésre ajánlott osztályzatát, mivel a Fitch hosszú futamidejű magyar besorolása most "BBB" - egy fokozattal alacsonyabb annál, ahonnan a Moody''s rontotta a magyar besorolást -, és két fokozatú leminősítéssel az adósosztályzat "BB plusz"-ra süllyedne, egy fokkal a befektetési alapszint - "BBB mínusz" - alá.
Az RBS vezető londoni elemzője azonban arra számít, hogy a Fitch egyelőre "óvatosan jár el", és egy fokozatú leminősítést jelent be, "BBB mínusz"-ra módosítva a magyar osztályzatot, "időt adva", hogy a kormány "hitelesebb reformprogrammal álljon elő", amikor februárban előterjeszti strukturális átalakítási terveit.
Magyarország szuverén adósságát a három legnagyobb hitelminősítő - Standard & Poor''s, Moody''s Investors Service, Fitch Ratings - egyaránt a közepes befektetői sávban tartja nyilván, ám a Moody''s hétfői leminősítése nyomán közülük immár kettő a befektetésre ajánlott alapsáv alsó szélére sorolja a magyar adósságot. A Moody''s új, "Baa3" szintű magyar adósosztályzata - amelyre ez a cég a korábbi, "Baa1"-es szintről rontotta a magyar besorolást, a köztes "Baa2" kihagyásával - ugyanis megfelel az S&P "BBB mínusz" osztályzatának, és mindkét besorolás a közepes "BBB/Baa" befektetői kategória leggyengébb szintje. Ráadásul a két cég további leminősítést valószínűsítő negatív kilátást tart érvényben a magyar osztályzatokra.
A Fitch ennél egy fokozattal magasabb, "BBB" - a Moody''s módszertanában "Baa2"-nek megfelelő - besorolással listázza a magyar államadósságot, de szintén negatív kilátással, és a londoni elemzői közösségben egyöntetű az a várakozás, hogy még az év vége előtt ez a cég is bejelenti Magyarország visszaminősítését. A Fitch Ratings ugyanis már tavaly március óta negatív kilátást tart érvényben a magyar besorolásra, és a negatív kilátások "feloldásának" futamideje a nemzetközi hitelminősítői gyakorlatban általában 12-18 hónap.
Az RBS-hez hasonlóan ugyanakkor más nagy londoni házak is azt jósolják, hogy a hitelminősítők a közeljövőben nem sorolják vissza Magyarországot a "bóvli" kategóriába.
A Goldman Sachs (GS) pénzügyi szolgáltató csoport londoni felzárkózó piaci elemzői a Moody''s-leminősítés bejelentése után adott kommentárjukban azt mondták, hogy "komoly lépés" valamely adós visszaminősítése a befektetési szint alatti kategóriába. A GS szakértőinek várakozása is az, hogy a hitelminősítők - mielőtt Magyarország esetében ilyesmire szánnák el magukat - megvárják azokat a strukturális és takarékossági lépéseket, amelyeknek előterjesztését a kormány a jövő év elején tervezi, és előbb még értékelik is ezeknek, valamint a kormány által korábban bejelentett intézkedéseknek a költségvetési és növekedési hatásait is.
Az RBC Capital Markets globális befektetési társaság nem sokkal korábbi londoni helyzetértékelésében azt a véleményét fejtette ki, hogy "nehéz lenne igazolni" Magyarország átsorolását a befektetésre nem ajánlott adóskategóriába, mivel a magyar költségvetési helyzet "gyakorlatilag az összes többi EU-tagállaménál jobb". A cég londoni felzárkózó piaci elemzői szerint Magyarország a belátható jövőben "megengedheti magának" törlesztési kötelezettségei teljesítését, és nem okoz számára sok nehézséget a befektetői tőke bevonása sem, úgyhogy a magyar közadásság lefokozása "képtelenül durva (intézkedés) lenne".
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.