Az állandó alap 2013-tól – az ideiglenes mentőövnek szánt mechanizmus lejárta után – kezdheti meg működését. Ehhez elengedhetetlen az alapszerződés módosítása. A vezetők reményei szerint 2013-ra mind a 27 tagországban sikerül ratifikálni a módosítást, amelyet igyekeztek úgy megfogalmazni, hogy – okulva például az ír vagy francia elutasításokból, arról semmiképpen se kelljen népszavazást tartani a tagországokban. Sőt, arra törekednek, hogy az elfogadáshoz egyszerűsített eljárás is elegendő legyen.
Ennek érdekében gondosan ügyeltek arra, hogy nyoma se legyen a korlátozott módosításban bármilyen hatáskör átruházásának – a tagországok hivatalosan saját önszántukból vennének részt a jelenleg 500 milliárd eurós – az IMF hozzájárulásával együtt 750 milliárdos – alapban. Az este elfogadott egy bővített mondatban tulajdonképpen a lehetőségét teremtik meg annak, hogy az euróövezet országai közösen lépéseket tegyenek a közös európai valuta stabilitásának erősítéséért – mondta el Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke.
Az év elején, a görög pénzügyi válság miatt kidolgozott, majd az írek esetében újra alkalmazott és november végére kikristályosodott mechanizmussal kapcsolatosan igyekeznek kihangsúlyozni: azt csakis végső esetben, súlyos krízishelyzetben lehet bevetni. Az „ultima ratio” az egész euróövezet stabilitását veszélyeztető helyzetet jelent, és a pénzügyi segítségért szigorú feltételek teljesítését várják el a megsegített tagországtól.
Mindezek elsősorban Angela Merkel német kancellár nevéhez köthetők, ám Berlin szigorú elvárásai támogatásra találtak több észak-európai állam vezetőinél is. Ennek részeként jövő júniustól életbe léphet a pénzügyi fegyelem betartását felügyelni hivatott rendszer is, amelyről ugyancsak tegnap este egyeztek meg az uniós tagországok vezetői.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.