A miniszterelnök az EU-csúcs után tartott sajtótájékoztatóján reagált a 15 mulitnacionális cég által írt levélre is. Orbán elmondta, a mi sorsunk itthon dől el, ezért kár ide (Brüsszelbe - A szerk.) szaladgálni.
A 15 multinacionális cég közös levelet intézett az Európai Bizottsághoz, amelyben kifejezi aggodalmát az EU soros elnökségét januártól ellátó Magyarország bizonyos válságkezelési lépései miatt.
A direkt adóknál nincs közösségi kompetencia - reagált lapunknak a levélre a Világgazdasági Kutatóintézet kutatási igazgatója, Rácz Margit. Szerint nem nagyon lehet számítani lépésekre a magyar kormány ellen José Manuel Barroso, bizottsági elnök részéről.
Balázs Péter volt külügyminiszter, az első maygar EU-biztos szerint a levél nem egy hagyományos beadvány, hanem egy figyelemfelkeltő jelzés. Véleménye szerint az előzetes tárgyalás hiánya, és a különadók mértéke váltotta ki a reakciót, feltehetően azzal a céllal, hogy gyanút keltsenek a magyar kormánnyal szemben, illetve így akarják saját országaik EU-s képviselteiket "ösztökélni" nyomozás elindítására, hogy lehetne valamit tenni az ügyben.
A kormányfő azt is elmondta, hogy a tagállami vezetőkkel találkozva, igyekszik mindegyikőjükben tudatosítani, hogy közöljék magyarországi leányvállalattal rendelkező cégeveztőikkel: együtt sírunk, együtt nevetünk.
Orbán Viktor nem kíván reagálni az Angela Merkel, Nicolas Sarkozy és David Cameron által írt levélre, amelyben brit kezdeményezésre a három ország vezetői azt indítványozták, hogy a 2014-2020 időszakban reálértéken ne nőjön a közösség tagországainak hozzájárulása.
Az EU-csúcson egyébként tegnap este megszületett a megállapodás az euró stabilitását biztosítani hivatott állandó mechanizmus felállításáról. Az állandó alap 2013-tól kezdheti meg működését, addig azonban minden tagállamnak el kell fogadni az alapszerződés módosítását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.