A tekintélyes amerikai napilap online kiadásának főoldalán hozza a magyar jegybankelnökkel készült interjút. Simor András, aki 2007 óta áll az MNB élén úgy látja, a magyar gazdaság még mindig sérülékeny a befektetők bizalmát illetően.
A WSJ emlékeztet arra, hogy Magyarország 2008-ban az uniós országok közül elsőként szorult IMF-EU hitelre, hogy elkerülje az államcsődöt. A 2010-ben megválasztott új Orbán-kormány kétharmados többségét felhasználva válságadókat vetett ki négy gazdasági szektorra és a nyugdíjrendszer második pillérét, a magánkasszák vagyonát átirányította az állami rendszerbe. A cikk idézi Orbán Viktor, miniszterelnök azon ígéretét, hogy a 16 százalékos egykulcsos adó és a társasági teher mérséklése felpörgeti majd a magyar gazdaságot.
Simor András, a WSJ interjújában kritizálta a kormány lépéseit, mondván, hogy a gyors bevételek rövid távon csökkentik az államadósságot és a költségvetési deficitet, ám inflációt gerjeszt. Kifejtette, hogy az MNB prioritása az euró minél előbbi bevezetése, szerinte a közös valutát érintő szabályok egyébként is arra ösztönöznék a kormányt, hogy mérsékelje az inflációt és az államadósságot.
Az MNB-elnök kritizálta az ágazatokat érintő válságadót is, amely szerinte jelentős inflációt generál idén és 2012-ben is. Hozzátette, a kormány túlértékeli az adóváltoztatások hatását, s alábecsüli a különadók eredményét. Simor szerint a bankadó miatt a háztartások és vállalkozások is nehezebben jutnak majd hitelhez. S az is kérdéses, hogy a magyarországi bankok anyavállalatai ezek után terveznek-e bármilyen beruházást az országban, ami azt jelenti, hogy a bankrendszer nem tud majd hozzájárulni a gazdaági válságból történő kilábaláshoz.
Simor András a WSJ-nek azt is ecsetelte, hogy a magánkasszák vagyonának átirányítása nem más, mint a jövő megtakarításainak felhasználása a jelen adósságának fedezésére. Hosszú távon pedig növeli az állam nyugdíjra fordított kiadásait.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.