A befektetők szempontjából Belgium már nem tartozik az uniós élvonalhoz, és egyre inkább Spanyolországéhoz és Olaszországéhoz közelít a megítélése – kommentálta a pénzpiaci fejleményeket a Commerzbank egyik vezető elemzője. A Didier Reynders pénzügyminiszter által szinte meglepetésszerűen bejelentett keddi kötvénykibocsátáson a tervezett 5 milliárd helyett csupán 3 milliárd euró értékben sikerült lejegyeztetni a papírokat, 4,4 százalékos hozam mellett. Igaz, ez elmarad a spanyol kötvények 5,6 százalékos hozamától, cserébe viszont a Madrid által kibocsátott kötvények iránt nagyobb az érdeklődés – mutat rá Handelsblatt.
A belga államnak a visszafogottabb befektetői érdeklődés ellenére is komoly hitelfelvételekre van szüksége 2011-ben ahhoz, hogy finanszírozni tudja kötelezettségeit. Ez összesen 34 milliárd eurós igényt jelent, ez még a lényegesen rosszabb megítélésű Portugáliáét is meghaladja.
A korántsem előnyös pénzügyi helyzethez járul ugyanakkor az instabil politikai helyzet. A flamand konzervatívok és a francia ajkú vallon szocialisták a tavaly júniusi választás óta nem képesek kormányt alakítani, így továbbra is a választásokat elvesztett Yves Leterme kabinetje működik ügyvivői kormányként. A belga uralkodó, II. Albert így kénytelen volt az átmeneti kormány fejét, Leterme-et felszólítani a takarékossági erőfeszítések fokozására.
Az államadósság a pénzügyi tárca előrejelzése szerint eléri a GDP 98,1 százalékát 2011 végére, miközben az EU még ennél is súlyosabb, 100,5 százalékos adóssághányadot prognosztizál az idei évre. Bármelyik előrejelzés bizonyul is pontosabbnak, az biztos, hogy Belgium a harmadik helyezett az uniós tagállamok eladósodottsági ranglistáján, Görögország és Olaszország után.
Az ügyvivő kormány ígérete szerint a 2010-ben elért 4,6 százalékos költségvetési deficit után az idén 4,1 százalék lesz csak a hiány. A kabinet jelenlegi célkitűzése, hogy 2015-re egyensúlyba kerüljön a büdzsé – írja a Financial Times.
A belga pénzügyi szektor problémái ugyanakkor továbbra is nyugtalanítják a piacokat. A globális válság során az állam több tízmilliárd euróval segítette ki a KBC, a BNP Paribas Fortis és a Dexia pénzintézetet. Néhány hete aztán a kormányfő egyik kijelentése okozott kisebb felbolydulást a befektetők körében. Leterme akkor azt nyilatkozta, hogy a Dexia ügye ismét napirendre kerülhet. A piacok ezt úgy értelmezték, hogy a segítségért cserébe elvárt átalakítások nem vezettek eredményre a pénzintézetnél, és az esetlegesen újabb segítségre szorulhat. Az ügyvivő miniszterelnök később visszakozott, és azt állította, hogy félreértelmezték a kijelentést, a pénzügyi szektor stabilitása miatt pedig nem aggódik.
A kormányfői bizakodás ellenére is úgy tűnik azonban, hogy a belga bankok és biztosítók még nincsenek teljesen túl a veszélyen. A KBC-ről például nemrég derült ki, hogy egy rosszul sikerült írországi befektetése miatt a korábban vártnál nagyobb veszteséget lesz kénytelen elkönyvelni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.