BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Médiatörvény: A Bizottság csak óvatosan támad?

A pénteken esedékes Barroso-Orbán találkozón szinte biztosan szó esik az új médiatörvényről, csakúgy, mint a gazdasági társaságokat érintő válságadóról. Az Európai Bizottság azonban várhatóan nem alkalmaz Magyarországgal szemben szankciókat - írta a Financial Times (FT) németországi kiadása.

Sikerült egy táborba terelni Franciaországot és Németországot, akik az Európai Bizottsággal egyetértésben támadták az elfogadott új magyar médiatörvényt. A Bizottság elnöke, José Manuel Barroso szerint a törvény sérheti az Unió alapító okiratába foglalt, az audiovizuális média szabadságáról szóló irányelvet és más európai törvényeket is.

A médiatörvény miatti nemzetközi nyomás egyre kellemetlenebb a hitelválság ellen és az euróért küzdő Magyarország számára, mely év eleje óta az elnökséget is gyakorolja az EU-ban. A növekvő európai elégedetlenség hangjai Franciaországban és Németországban csaptak a legmagasabb regiszterbe - a FT szerint épp ők sürgették Barrosót a minél határozottabb fellépésre.

A pénteken esedékes Barroso-Orbán találkozón szinte biztosan szó esik az új médiatörvényről, csakúgy, mint a - vádak szerint elsősorban a külföldi - gazdasági társaságokat érintő válságadóról. A lap szerint az EU felelősei akár komoly bírságokat is kivethetnének Magyarországra a törvények miatt.

Ugyanakkor az EU szeretné elkerülni, hogy ugyanolyan blamázs érje, mint 2000-ben, amikor Jörg Haider szélsőjobboldali pártja bekerült a hatalomba Ausztriában. Akkor az Unió rövidtávú szankciókkal igyekezett nyomást gyakorolni, ám nem ért célt. Magyarországgal szemben az óvatos, lépésről lépésre taktikát választhatják: miközben hivatalos vizsgálatot indítanak, a tárgyalások révén meghagyják Magyarországnak is a lehetőséget, hogy presztízsveszteség nélkül kihátráljanak a döntések mögül. Amennyiben ez a megoldás nem ér célt, még mindig bekeményíthet a Bizottság Magyarországgal szemben.

A magyar kormány azonban most először hajlani látszik a tárgyalásos megoldásra, Martonyi János külügyminiszter nemrég úgy fogalmazott: "Várjuk meg mit mondanak a Bizottság szakemberei. Aztán leülhetünk megbeszélni, mi mit akarunk csinálni és mit kell csinálnunk." Orbán viktor pedig csütörtökön nemzetközi újságírók előtt azt mondta: "Ha az Európai Unió szükségesnek ítéli a médiatörvény megváltoztatását, akkor azt elfogadjuk."

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.