BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kína: eredménytelenek voltak Putyin brüsszeli tárgyalásai

Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök és Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnökének brüsszeli tárgyalásai finoman szólva sem teltek optimista hangulatban. Putyin ugyanis azt bizonygatta, hogy az EU új energiaszabálya egyszerűen "vagyonlopással" egyenlő - olvasható a távol-keleti ország hírügynökségének, az Új Kínának brüsszeli jelentésében.

Az EU harmadik energiacsomagként ismert szabályozása, amely megszűnteti, hogy az olaj- és gázszállítók maguk működtessék a vezetékeket, "vagyonelkobzást" jelentenek, és ártanak az orosz vállalatoknak - idézte a kínai tudósító az orosz miniszterelnök sajtóértekezleti kijelentését.

Az Új Kína szerint Barroso igyekezett kisebbíteni az unió és Oroszország közti véleménykülönbséget, utalva arra, hogy komoly előrehaladás történt az orosz kormánytagjai és az EU biztosai között történt tárgyalásokon.

A Reuters szerint Putyin a csütörtöki találkozó előtt egyszerűen "rablásnak" nevezte az energiaszabályozást, utalva arra, hogy az veszélyezteti azt a sok milliárd dollár értékű új csővezetéket, amelyen orosz gázt szállítanak Szibériából és az Északi sarkvidékről nyugat-európai vevőknek.

A brit hírügynökség hivatalos személyeket idézett, akik szerint Oroszország azért elemzi az EU szabályozást, mert az arra kényszerítheti a Gazpromot, Oroszország legnagyobb vállalatát és a világ legnagyobb gáztermelőjét, hogy kiszálljon a litván gázhálózat tulajdoni részesedéséből.

A moszkvai kormány 12 tagja kísérte el Vlagyimir Putyin kormányfőt a brüsszeli tárgyalásokra, amelyek központi elemét az energiapolitikai kérdések alkották. Az EU–orosz gazdasági kapcsolatok az elmúlt években erősödtek. Moszkva az unió harmadik legfontosabb kereskedelmi partnere az USA és Kína után. Az EU 2009-ben 66 milliárd euró értékben exportált Oroszországba (ez összes kivitelének hat százaléka).

Putyin mindezek mellett reményét fejezte ki aziránt, hogy Németország hamarosan engedélyt ad Oroszországnak arra, hogy gáz pumpáljon az Északi-áramlat csővezetéken keresztül  Európa irányába.

"Nem hiszem, hogy rendelkezünk Németország engedélyével üzemanyagunk Északi-áramlaton keresztül történő szállitására a harmadik energiacsomag miatt. Remélem, hogy a legközelebbi jövőben legalább ez a technikai probléma  megoldódik" - tette hozzá.

Közben Szergej Smatko orosz energiaügyi miniszter közölte, Oroszország kész kiszállni a Burgas-Alexandroupolis csővezetékből, a Bulgáriával és Görögországgalvaló közös projektből,és valószinűleg kártéritést fog követelni partnereitől.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.