Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2010-ben 7477 milliárd forint értékű árut forgalmaztak, ebből decemberben az éves forgalom 10,5%-a, 782 milliárd forint forgalom realizálódott. A kiskereskedelmi eladások 44%-a élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes-, 17%-a üzemanyag-, 14%-a bútor-, háztartásicikk-, építőanyag-kiskereskedelmi üzletekben bonyolódott; a többi üzlettípus együttes részesedése 25% volt 2010-ben. A forgalom szerkezete az előző évihez képest és az év során érdemben nem változott.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek értékesítésének volumene 2010 decemberében 2,6%-kal, 2010 egészében 2,1%-kal kisebb volt az előző év azonos időszakinál. 2010 decemberében a forgalom jelentős részét (91%-át) lebonyolító vegyes termékkörű üzletek (hiper- és szupermarketek, vegyesboltok) eladásai 3,3%-kal mérséklődtek. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem decemberi volumene 0,8%-kal elmaradt a novemberi szinttől.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem értékesítésének volumene 2010. decemberben 0,6%-kal növekedett, így 2010 egészében 1,4%-os volt az elmaradás az előző év azonos időszakihoz képest. 2010 decemberében az előző évi alacsony bázishoz képest nagyobb volumenű forgalom bonyolódott le a könyv-,újság-, papíráru- és egyéb iparcikk-; a bútor-, háztartásicikk-, építőanyag-; valamint az iparcikk jellegű vegyes üzletekben, továbbá növekedtek az eladások a csomagküldő hálózatban, illetve az illatszer üzletekben.
A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a nem élelmiszer-kiskereskedelem eladásai 0,5%-kal elmaradtak a novemberi szinttől. Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 2010. decemberben 5,0, 2010 egészében 5,3%-kal csökkent az egy évvel korábbi azonos időszakhoz viszonyítva. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a decemberi volumene elérte az előző havit.
Elemzői vélemények
A decemberi és éves gyenge adatoknak ugyanakkor Jobbágy Sándor szerint voltak előjelei. Az eladások csökkenése összhangban van azzal, hogy a munkaerőpiaci helyzet nem javul jelentősen. Várható volt az is, hogy annak ellenére sem költenek többet az emberek, hogy decemberben már ismert volt az szja-kulcs januári csökkentése. Látható volt ugyanis, hogy az adóváltozás elsősorban nem azokat érinti kedvezően, akik a többletjövedelmüket fogyasztásra fordítanák, hanem azt a magasabb jövedelmű réteget, amely az adócsökkentéssel megtakarított pénzt hiteltörlesztésre, vagy megtakarításainak növelésére fordítja.
Az idén ugyan mérsékelt javulásra számít az elemző, de megjegyezte, hogy korábbi prognózisukat a jövő héten ismertetésre kerülő költségvetési konszolidációs lépések tükrében, nagy valószínűséggel módosítani kell. Lehetnek olyan döntések, elsősorban a szociális kiadások lefaragása, vagy a gyógyszerkassza támogatásának csökkentése, amelyek visszafogják a fogyasztást. A gyógyszertámogatások csökkenése e termékek drágulásával járhat, amely növelheti az inflációt és ugyancsak a kereslet visszafogását eredményezheti. Jobbágy Sándor szerint ugyanakkor a helyzet az év folyamán javulhat, elsősorban a növekvő reálbéreknek köszönhetően.
Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) elnöke ugyanakkor úgy vélte, hogy az elemzők figyelmét időnként elkerülik egyes részletek. Tavaly a második félévben ugyanis több területen megállt a korábbi években indult visszaesés, egyes értékesítési csatornák forgalmában pedig már növekedést is mértek - mondta.
Az iparcikkek második félévi értékesítése júliustól minden hónapban emelkedett. Ezen belül a tartós javak, továbbá a járművek vásárlása minden hónapban meghaladta az egy évvel korábbit. Arra is felhívta a figyelmet, hogy tavaly decemberben - a járműeladásokat is figyelembe véve - 832 milliárd forintot költöttek a vásárlók az áruházakban, folyó áron számítva 3 százalékkal többet az előző évinél.
Vámos György azt is megemlítette, hogy az élelmiszerek drágulása miatt kevesebbet, iparcikkekből - az eladott áru mennyisége alapján - 1,6 százalékkal többet vásároltak az ünnepi időszakban.
Az idén az első félévben még nem javul jelentősen a helyzet Vámos György szerint, elsősorban az élelmiszerek és üzemanyagok további drágulása, a téli, magas fűtésszámlák és az elhúzódó béremelések miatt. A második félévben azonban előreláthatóan a növekedés lesz a meghatározó a fogyasztói piacon - hangsúlyozta. megjegyezte azt is: a háztartások költekezése, a kereskedelmi fogyasztás döntő részben a nemzetgazdaság teljesítményétől függ, amelynek növekedése 2011-ben gyorsulni fog.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.