A Valutaalap abban bízik, hogy a japán események csak rövid távon érzékeltetik hatásukat. Ken Kang, az IMF ázsiai-csendes-óceáni részlegének vezetője a BBC szerint kijelentette: "a jelentős kár ellenére úgy vélik, hogy a költségek menedzselhetőek." Ugyanakkor a jövőbeni kilátások megítélését nehezíti, hogy Japán – a második világháború óta most először – rendszeres áramszüneteket vezetett be és az energiakiesések vélhetően még hónapokig akadályozzák az ipari termelés újraindulását.
Az IMF közlése szerint a japán kormány 16 milliárd dollárnyi azonnal mozgósítható forrással rendelkezik, és vélhetően nem lesz szüksége külső segítségre a katasztrófa következményeinek felszámolására. A Valutaalap nem tart attól, hogy hosszú távon az olaj és más nyersanyagok árai emelkednek a helyzet miatt.
A pénteken közzétett adatok azt mutatják, hogy februárban a fogyasztói árak 0,3 százalékkal csökkentek. Ám elemzők azzal számolnak, hogy a helyzet változhat a közeljövőben, részben azért, mert a földrengés miatt keletkező hiány emelheti az élelmiszerárakat. Japán tavaly 3,9 százalékos gazdasági növekedést produkált. A friss becslések szerint a katasztrófa költségei több mint 300 milliárd dollárra rúgnak.
Eközben a mentőalakulatok továbbra is küzdenek a fukusimai erőmű fűtőelemeinek hűtésével. A hivatalos adatok szerint több dolgozók a megengedettnél tízezerszer magasabb sugárzás ért, miután az egyik blokkban megrepedtek a plutónium és uránium elemek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.