A szakember az Új Magyar Szó című napilapnak elmondta, hogy erről a román kormány legutóbbi ülésén született döntés. Neményi szerint az üzemanyagár befagyasztása három hónaptól hat hónapig tarthatna. Brüsszel engedélyére azért van szükség, mert a piaci verseny korlátozása az egyik legfontosabb uniós alapelvvel ütközik. Rendkívüli helyzetben azonban a tagállamok ideiglenesen mentesülhetnek a legfontosabb alapelvek betartásának kötelezettsége alól.
Neményi szerint Románia azért hivatkozhat rendkívüli helyzetre, mert az országban magas az infláció. A román országos statisztikai hivatal legutóbbi kimutatása szerint az év első három hónapjában az infláció éves szinten meghaladta a 8 százalékot, ami az elmúlt két és fél évben a legmagasabb érték. A lap szerint a romániai olajtársaságok közül az osztrák OMV tulajdonában lévő Petrom már jelezte, hogy egyetért az árbefagyasztással, de csak akkor, ha ebbe a konkurens cégek is beleegyeznek.
Bogdan Chiritoiu, a román versenytanács elnöke korábban úgy nyilatkozott, hogy a döntés meghozatala előtt meg kell vizsgálniuk, egyáltalán alkalmazható-e még az a jogszabály, amely lehetővé teszi bizonyos ágazatokban az ideiglenes árbefagyasztást rendkívüli helyzet esetén. Chiritoiu szerint ez a jogszabály Románia 2007-es uniós csatlakozása előtti időszakból van hatályban, és azt kell megvizsgálni, hogy az integráció nyomán alkalmazható-e még.
Romániában a prémium benzin ára a napokban meghaladta a pszichológiai küszöbnek tekintett 6 lejt (290 forint). Az év eleje óta a benzin literenkénti ára 5,4 százalékkal nőtt, a gázolaj pedig 8,7 százalékkal kerül többe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.