A prognózist meghaladó inflációért az élelmiszerárak felelnek – fejtette ki Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető közgazdásza. Nem túl biztató azonban a jövőre nézve, hogy az alkohol és dohánytermékek kivételével minden kategóriában a várakozások felett volt az infláció, még ha több esetben csak kevéssel is. A negatív meglepetés még annál is nagyobb, mint ahogy elsőre látszik, mert ha az alkohol és dohánytermékek inflációját helyesen prognosztizálták volna, akkor nem 4,6, hanem 4,5 százalékos inflációt jeleztek volna előre – hívta fel a figyelmet az elemző.
Az élelmiszereken túl kellemetlen meglepetést okozott az iparcikkdrágulás is, amely 0,2 százalékponttal haladta meg a prognózist, annak ellenére, hogy a forintárfolyam áprilisban tovább erősödött, és több mint két éve a legerősebb szintre jutott. A következő hónapokban kiemelten figyelhetik a szakértők az iparcikkek áralakulását, mert ez lehet az első jel arra, hogy a feldolgozóiparban nőtt a cégek árazási ereje.
Ezzel együtt sem látnak azonban Kondráték komoly inflációs veszélyt középtávon. A maginfláció cél alatti (2,7 százalékos) éves üteme továbbra is arra utal, hogy nincs érdemleges inflációs nyomás a gazdaságban. Év végére mindezek alapján 5,5 százalékos alapkamatra számít az elemző a mostani 6 százalékos helyett. Néhány londoni elemző viszont lehetséges kamatemelésről is beszélt a távirati irodának nyilatkozva.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.