A Royal Bank of Scotland (RBS) bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői a múlt héten Budapesten jártak, ahol a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az ÁKK és a nemzetgazdasági minisztérium képviselővel találkoztak.
A látogatás tapasztalatairól kedden Londonban kiadott összegzésében Timothy Ash, az RBS globális feltörekvő térségi kutatási részlegének vezetője azt írta, hogy a kormány "elszántnak tűnik" a program zömének keresztülvitele mellett. A magyar kormány azon kevés kormányok egyike a térségben, amelyek a Lehman Brothers nagybank összeomlását követő időszak új növekedési hajtóerőinek felismerésére összpontosítanak - áll az RBS keddi elemzésében, amely szerint Magyarországot ezért "elismerés illeti".
Ash szerint ugyanakkor az a veszély is fennáll, hogy a program - puszta mérete miatt - "sokkolhatja" a gazdaság és a társadalom jelentős részét, és ez a csomag egyes elemeinek felülvizsgálatához vezethet.
Londoni elemzők továbbá arra hívták fel a figyelmet, hogy a várakozásnak megfelelően halad a magyarországi reformfolyamat, ám a gyenge hazai gazdasági aktivitás miatt nincs tere az esetleges a hibáknak.
A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni kutatási és elemző részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) felzárkózó térségi szakértői a minap Budapesten jártak, ahol helyi befektetőkkel és gazdaságpolitikai döntéshozókkal találkoztak.
A megbeszélésekről Londonban kiadott - "So far, so good (Eddig rendben)" címet viselő - összegzésükben a ház elemzői közölték: a látogatás során örömmel tapasztalták, hogy a reformfolyamat a várakozásuknak megfelelően halad előre. Hozzátették azonban: a budapesti út nem módosította azt a véleményüket, hogy a költségvetési konszolidáció végrehajtása a konvergencia-program céljainak megfelelően továbbra is "kihívást jelent", tekintettel arra, hogy a gyenge hazai kilábalás a pénzügyi kormányzatnak csak "nagyon szűk mozgásteret hagy a hibázásra".
A gazdaság jórészt a kormány várakozásainak megfelelően fejlődik, a BofA Merrill Lynch Global Research londoni elemzői szerint azonban az idei első négy hónap pénzforgalmi szemléletű mérlegadatai arra vallanak, hogy a bevételek továbbra is "csalódást keltenek", és emiatt még több erőfeszítésre lesz szükség a kiadási oldalon a hazai össztermék (GDP) 2,9 százalékában megszabott idei államháztartási hiánycél tartása végett. A ház elemzői azt jósolják, hogy a deficitcél tartásához szükség lesz a 250 milliárd forintos elkülönített tartalékra, és "még így sem zárható ki valamelyes csúszás".
A cég londoni szakértői kiemelték, hogy az elmúlt hónapokban meredeken növekedett - és most már közelít a 2008-ban mért eddigi csúcshoz - a külföldi befektetői tulajdonhányad a hazai adósságpiacon kiadott kormánykötvényekben. Jóllehet a magyar gazdaság külső sérülékenysége jelentősen csökkent a stabil folyómérleg-többlet és a "kényelmes" idei költségvetési finanszírozási helyzet miatt, a magas külföldi befektetői arány azonban Magyarországot a tavalyinál nagyobb mértékben kiteszi a kockázatvállalási hangulat hullámzásainak, illetve egy esetleges euróövezeti "hitelkockázati esemény" járványveszélyének - áll a BofA Merrill Lynch Global Research hétfői londoni elemzésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.