BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Viharfelhők Itália egén

A Standard & Poor’s múlt hétvégi figyelmeztetése után a római számvevőszék is egyértelművé tette: új erőfeszítésekre lesz szükség az olasz államháztartás stabilizálásához. A jelenlegi belpolitikai viszonyok közepette azonban esélytelennek tűnik minden komolyabb átalakítás.

Az olasz számvevőszék egyértelművé tette, hogy az ország állami pénzügyeinek a rendbetételéhez az eddiginél jóval nagyobb erőfeszítésekre lesz szükség. A testület vészjelzése alig néhány nappal azután látott napvilágot, hogy a Standard & Poor’s (S&P) hitelminősítő ügynökség közölte: elképzelhetőnek tartja az olasz állampapírok jelenleg A+ besorolásának lerontását az elkövetkező 24 hónap során. Az S&P indoklása szerint a gyenge növekedési kilátások, illetve az államadósság leépítéséhez szükséges reformkészség hiánya ad okot aggodalomra.

Giulio Tremonti pénzügyminiszter ugyanakkor visszautasította az S&P kifogásait, részben azzal az ellenvetéssel, hogy Olaszország 2010-ben az előzetes 5 százalékos célkitűzés helyett 4,6 százalékra tudta leszorítani a deficit mértékét a 2009-es 5,4-es szint után. A római pénzügyminisztérium ezenfelül azt is felhozta a költségvetési politika védelmében, hogy a többi hitelminősítő egyelőre nem osztja az S&P véleményét, és a pénzpiacok is alig reagáltak a kilátás stabilról negatívra történő lerontására.

Az olasz kabinet mindenesetre a pénzügyminisztérium kincstári optimizmusa mellett is 35-40 milliárd eurós megszorító csomagot helyezett kilátásba. A konkrét intézkedési tervet júniusra ígérte a kormányzat, hozzátéve, az intézkedések azonnali hatállyal életbe is lépnek.

A jelenleg érvényben lévő, utoljára április közepén aktualizált konszolidációs tervek értelmében a költségvetési deficitnek a tavalyi 4,6 százalékos szintről 2012-re a GDP 2,7 százalékára kell csökkennie – emlékeztet az NZZ. Két évvel később pedig már megközelítőleg egyensúlyban lenne a büdzsé kiadási és bevételi oldala az elképzelés szerint. Ezzel párhuzamosan az államadósság-állomány a GDP jelenleg közel 120 százalékáról 112,8 százalékra csökkenne 2014-ig.

A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.