Az ipari termelés 2,6 százalékkal növekedett májusban az előző év azonos időszakához képest munkanaphatástól megtisztítva, miközben a Bloomberg által megkérdezett közgazdászok előzetesen 6,5 százalékos bővülésre számítottak.
Negatív hír az is, hogy az előző hónaphoz képest (szezonálisan kiigazítva és munkanaphatástól megtisztítva) 0,8 százalékkal esett vissza az ipari termelés. A Bloomberg kiemeli, hogy az ipari termelési adat 2009 óta a leggyengébb.
Különösen kedvezőtlen hír, hogy az ágazat gyengén teljesít, ugyanis egyetlen húzóereje a magyar gazdaság kilábalásának az ipari export. Az európai beszerzési menedzserindexek lassulása valamint a nyugati költségvetési megszorítások valószínűsítik, hogy az exportvezérelt növekedés akadályokba ütközhet a következő hónapokban.
A magyar piac továbbra sem talál magára. A kormány adócsökkentésének köszönhetően mintegy 500 milliárd forinttal több maradhat idén a háztartásoknál, azonban ez egyelőre nem mutatkozik meg a fogyasztásban, ugyanis az stagnálást mutat. A stimulus elsősorban a magasabb jövedelmű rétegeknek kedvezett, míg az alacsonyabb jövedelműeket kedvezőtlenül érintette az adómódosítás.
A kedvezőtlen ipari adat egyes elemzők szerint leginkább a magas bázisnak köszönhető, mert tavaly májusban éves alapon 14,2, havi alapon pedig 6,1 százalékkal növekedett az ipar. „A lassulásához jelentős mértékben hozzájárul a magas 2010 májusi bázis, azonban érzékelhető egy lassulás is a nemzetközi felvevőpiacainkon” – írja Árokszállási Zoltán. Az Erste Bank közgazdásza kiemeli: „az áprilisi belföldi megrendelési adatok ugyan bizakodásra adtak okot, de az előzetes adatok alapján úgy tűnik, egyelőre még nem indulhatott meg a belföldi piacra termelő vállalatok jelentősebb termelés növekedése”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.