BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nowotny is nekiugrott a hitelminősítőknek

Ewald Nowotny, az Európai Központi Bank kormányzótanácsának tagja, egyszersmind az Osztrák Központi Bank elnöke úgy látja, a pénzpiacok a hitelminősítő intézetek nélkül is meg tudnának élni.

Nowotny egy interjúban kijelentette: véleménye szerint a hitelminősítő ügynökségek maguk is hozzájárultak az adósságválság kialakulásához az euróövezetben.  Kiemelte, neki nincs szüksége arra, hogy egy hitelminősítő intézethez forduljon azért, hogy felmérje a Görögországban kialakult gazdasági helyzetet."Minden nyilvánvaló a közzétett hivatalos statisztikákból, függetlenül attól, hogy e statisztikai adatok pontosak-e vagy sem. A hitelminősítők nem nyújtanak többlet információt, csak véleményt mondanak" – fogalmazott a jegybankár, aki szerint ezek a vélemények eddig súlyosbítják a válságot. Hozzátette: a pénzpiacok a múltban is túléltek a hitelminősítők jelentős befolyása nélkül.

A Reuters szerint Nowotny csak visszhangozta azokat a bírálatokat, amelyeknek európai hivatalos személyek adtak hangot július elején, akik szerint a hitelminősítők elfogultságára utal az, ahogyan a Moody’s bóvli szintre vágta Portugália adósbesorolását. José Manual Barroso, az Európai Bizottság elnöke már kijelentette: az EU igyekszik csökkenteni az amerikai hitelminősítőktől való függést és jogorvoslat lehetőségét fontolgatja.

Az európai politikusoknak az amerikai hitelminősítőkkel szemben az utóbbi napokban fokozódó elégedetlensége növelte annak az esélyét, hogy létrejöjjön egy európai hitelminősítő intézet. A müncheni székhelyű Roland Berger tanácsadó cég egyik vezető munkatársa, Markus Krall például már hónapok óta dolgozik saját tervén, amelynek célja a „Big Three”-nek nevezett három, amerikai központú hitelminősítő, a Standard & Poor’s, a Moody’s és a Fitch monopóliumának megtörése – számolt be a Der Spiegel e heti száma. Krall a német hetilapnak úgy nyilatkozott, most igen jó az esélye annak, hogy a terve megvalósul.

Az Európai Bizottság, illetve számos európai politikus, köztük a német külügyminiszter is ugyanis úgy nyilatkozott az utóbbi napokban, hogy szükség lenne egy független európai hitelminősítő felállítására.

A pénzügyi élet szereplői szerint egy európai hitelminősítő felállítása helyett célszerűbb lenne erősíteni az amerikaiak feletti ellenőrzést. Valójában erre tett javaslatot hétfőn az EU belső piaci biztosa is. Michel Barnier szerint emellett meg kellene tiltani nekik, hogy olyan országokat minősítsenek, amelyek nemzetközi pénzügyi mentőcsomagot kapnak. Ez utóbbi javaslat valójában nem új keletű, hiszen Christine Lagarde , a Nemzetközi Valutaalap jelenlegi vezérigazgatója még francia pénzügyminiszterként ajánlotta

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.