A Központi Statisztikai Hivatal közlése szerint a munkanélküliségi ráta 10,8 százalékra csökkent 2011. második negyedévében az első negyedévi 11,6 százalékról és az egy évvel korábbi 11,1 százalékról.
A miniszterelnök szóvivője azt mondta, a foglalkoztatottak számának bővülése köszönhető az új, arányos, a munkavégzést támogató adórendszernek, és az országba sorra érkező munkahelyteremtő beruházásoknak is.
Szijjártó Péter azt mondta, a kormány feladata, hogy a foglalkoztatáshoz szükséges jogi környezetet megteremtse, ebbe a folyamatba illeszkedik az új munka törvénykönyvének őszre tervezett elfogadása is, rámutatott: az új munka törvénykönyve egyszerre kell, hogy szolgálja a foglalkoztatottság növelését és a munkanélküliség csökkentését.
A nyilvánosság rendelkezésére álló tervezethez - amelyet konzultációs munkaanyagnak nevezett - a szóvivő tájékoztatása szerint eddig is sok észrevétel érkezett, ezeket a nemzetgazdasági tárca megfontolja, majd ezt követően terjeszti a kormány elé javaslatát.
Lesz védett kor intézménye és olyan jogi környezetet kell teremteni, hogy a rászorulók számára segély helyett munkalehetőséget biztosíthasson az állam - szögezte le a biztos pontok között a szociális konzultáció eredményére hivatkozva Szijjártó Péter.
Emlékeztetett arra is, hogy a Fidesz-frakció nyilvánvalóvá tette: csak olyan szabályozást támogat, amely lehetővé teszi a szülési szabadságról visszatérő anyák és a munkanélküliek munkaerőpiacra való visszatérését. Az új munka törvénykönyve mind a munkavállalók, mind a munkaadók érdekeit figyelembe fogja venni - mondta.
Munkavállalói jogok sorát szüntetné meg az új munka törvénykönyve. A Nemzetgazdasági Minisztérium péntek délután tette közzé a kormány internetes oldalán az új – várhatóan január elsején életbe lépő – Mt. tervét.
A javaslat szerint a jövőben a munkáltató hamarabb bocsáthatná el rendes felmondással a hatályos törvény szerinti védelmi időszakban lévő munkavállalóit. A táppénzen lévők, a várandósok, a szülési szabadságon lévők, a gyermekgondozás, illetve a hozzátartozó otthoni gondozása miatt fizetés nélküli szabadságukat töltő, a beteg gyermeket táppénzen ápoló és az önkéntes katonai szolgálaton lévő munkavállalókkal a védelmi idő alatt is közölhető a felmondás, amely a védelmi idő lejártát követő napon kezdődik. A felmondási idő rendes felmondás esetén legalább 30 nap, míg a jelenlegi jogszabály szerint ez maximum egy év is lehet.
A munkáltató a határozott idejű munkaviszonyt rendes felmondással is megszüntetheti felszámolási vagy csődeljárás időtartama alatt, a munkavállaló tartós alkalmatlansága esetén, illetve ha a munkaviszony fenntartása elháríthatatlan külső ok következtében lehetetlenné válik. A munkaadó a rendes felmondást határozatlan idejű munkaszerződésnél nem köteles indokolni. Az új Mt.-ből kikerülne az is, hogy a munkavállaló munkaviszonyát az irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző öt éven belül csak különösen indokolt esetben szüntetheti meg.
Ha a parlament is elfogadja az előterjesztést, akkor megszűnik a műszakpótlék, és változik a bérpótlék: a javaslat vasárnapi munkavégzés esetén előírja a bérpótlék fizetését.
Suppan Gergely, a TakarékBank vezető közgazdásza a KSH adataival kapcsolatban elmondta, hogy a „foglalkoztatás növekedése megfelel a szezonalitásnak”, ebből eredően a nyár végéig további növekedésre számítanak.
A közgazdász azt is kiemelte, hogy a „kormány aktivitást növelő intézkedései miatt a munkanélküliség feltehetően lassabban csökken, mint ahogy a foglalkoztatás javul. A kormány tervei szerint a következő négy évben 400 ezer fővel nőhet a foglalkoztatás, aminek mintegy háromnegyedét a közfoglalkoztatási programok teszik ki”. Hozzátette: a munkakínálat és kereslet közötti térségbeli és képzettségbeli különbségek jelentős kockázatot jelenthetnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.