Barack Obama elnök, aki a tervek szerint a nap folyamán fogja aláírásával törvényerőre emelni a kompromisszumos jogszabályt, hamarosan televíziós beszédet mond.
A képviselőház hétfőn hagyta jóvá az adósságplafon emelését és a hozzá kapcsolódó deficitcsökkentő intézkedéseket.
Londoni pénzügyi elemzők szerint azonban ez nem elég az amerikai adósságdinamika stabilizálásához és valószínűleg az Egyesült Államok leminősítésének elkerüléséhez sem.
A Barclays Capital, az elfogadás előtti elemzésében azt írta, hogy a most elért megállapodás nem állítja rá az Egyesült Államokat fenntartható költségvetési pályára, és így a következő évtizedben sem stabilizálja a hazai össztermékhez (GDP) mért amerikai államadósság-rátát. A ház szerint mindemellett az amerikai gazdasági növekedés gyengesége semlegesítheti a deficitcsökkentő csomagban szereplő megtakarítások nagy részét.
A Barclays Capital londoni elemzői szerint ez az adósságprofil nem felel meg a hitelminősítők elvárásainak sem, és ez az Egyesült Államok leminősítéséhez vezethet. A cég szerint azonban a kulcskérdés nem is az, hogy az Egyesült Államok elveszíti-e lehetséges legjobb, "AAA" adósbesorolását, hanem az, hogy a kötvénypiacok is "együtt mozdulnak-e" a hitelminősítőkkel.
A Barclays Capital számításai szerint a mostani kongresszusi egyezségben szereplő deficitcsökkentéssel még 2021-ben is a GDP-érték 82 százalékán lesz az amerikai államadósság-ráta, és a cég szerint még ez is derűlátó előrejelzés lehet, mivel az amerikai gazdaság reálnövekedése jóval elmarad a kongresszusi költségvetési hivatal (CBO) legutóbbi előrejelzésétől. Ez azt jelenti, hogy a CBO alapeseti deficit-előrejelzései is optimistának bizonyulhatnak - áll a londoni befektetési bank keddi elemzésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.