A Magyar Nemzeti Bank (MNB) csökkentheti az irányadó kamatszintet – vélekedtek a Raiffeisen Capital Management közgazdászai a Bloomberg hírügynökség tudósítása szerint.
Magyarország csökkentheti a kamatot, ha az infláció továbbra is lassú lesz a második félévben és a trend tartós marad – hangsúlyozzák a közgazdászok.
A pénzromlás üteme júliusban 3,1 százalékra csökkent, szemben az elemzők által várt 3,4 százalékos szinttől. Az inflációs folyamatok a várakozásoknál kedvezőbben alakulnak, amely akár jegybanki kamatcsökkentéshez is vezethetne.
Az MNB ugyanakkor egyelőre kivárhat a kamatcsökkentéssel, erre utal, hogy a júliusi ülést követően kiadott rövidített jegyzőkönyvben is hangsúlyozták, hogy a „6 százalékos kamatszint huzamosabb ideig történő fenntartása biztosíthatja, hogy a monetáris politika időhorizontján a 3 százalékos célra süllyedjen az infláció”.
Másrészt, a felerősödő európai szuverén adósságválság, illetve a pénzügyi stabilitás kockázatok (frankban denominált hitelállomány) felett vélhetően jelenleg nehezen tudna szemet hunyni a jegybank.
A jegybank a múlt év végén kezdett kamatemelési ciklusba a felerősödő inflációs kockázatok miatt. Három egymást követő hónapban 25 bázisponttal emelte a történelmi legalacsonyabb, 5,25 százalékos szintről a kamatot januárra, 6 százalékra.
A januári kamatemelésre jelentős megosztottság mellett került sor: egy tag a kamat csökkentésére, 3 tag a kamat tartására, míg 3 tisztségviselő a kamat emelésére szavazott. Az elnök újragondolásra kérte a tagokat, és így emelkedhetett a kamat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.