Az idei évre és a 2012-2014-re vonatkozó program sarokszámait néhány nappal ezelőtt hagyta jóvá az orosz kormány. Eszerint az újonnan nyomtatható államkötvények összege meghaladja a példátlan mértékű 2 billió rubelt (48 milliárd euró). Ezzel Oroszország államadósságai, amelyeket az elmúlt évtized boom korszakában következetesen csökkentettek és jelenleg az évi GDP 11,2 százalékát jelentik, rohamosan növekednének 2014-ig, mégpedig a GDP 17 százalékára, azaz 12 billió rubelre.
Ez továbbra is csekély Nyugat-Európával összehasonlítva, ahol a legtöbb állam már túllépte a maastrichti kritériumok szerinti, a GDP 60 százalékának megfelelő maximális eladósodási határt. Ám Oroszország számára mégis jelentős kockázatokkal jár, mert gazdasága egyoldalúan függ az olaj- és a gázexporttól. Ezen kívül a költségvetést már most megterhelik a magas szociális kiadások és a drága infrastrukturális projektek.
A Die Presse szerint a küszöbön álló parlamenti- és elnökválasztásokra tekintettel a következő évben valószínűleg tovább emelkednek az állami kiadások.
"Ideje lenne megállni, de közelednek a választások" - véli Xenija Judajewa, a Szberbank, a legnagyobb orosz pénzintézet makroelemzésekkel foglalkozó részlegének vezető szakértője. Judajewa szerint a bejelentett intézkedések megvalósítása 2012-ben 150 dollár/hordó olajárat követelne meg, amennyiben kiegyensúlyozott költségvetést akarnának elérni. A kormány a következő három évre 93-97 dolláros olajárból indul ki, és ezért a GDP 2,7-, illetve 2,3 százalékos (2014) hiányával számol. Ha azonban az olajár további 10 dollárral csökken, az 500 milliárd rubeles mínuszt jelent az államkasszában.
A nehézségek már most látszanak, hiszen a gazdasági növekedés a második negyedévben kisebb lett a kormány által prognosztizáltnál és vélhetően nehéz lesz tartani a Moszkva által megcélzott 4-4,5 százalékos növekedési rátát. Az orosz statisztikai szolgálat közlése szerint a második negyedévben a bruttó hazai termék (GDP) 3,4 százalékkal nőtt éves szinten, holott a gazdasági tárcánál 3,7 százalékot reméltek. Az első negyedévben a bővülés még 4,1 százalékot tett ki.
Az olaj önmagában nem nyújt kellő támaszt az orosz konjunktúrának, a tőke kiáramlása pedig a bizalom hiányát jelzik. A JP Morgan jelenleg 3,7 százalékosra mérsékelt éves növekedéssel számol. Márpedig Alekszej Kudrin pénzügyminiszter szerint az orosz gazdaság számára a 4,5 százalék alatti éves ráta "gyenge és nem nyújt stabilitást". Kudrin egyébként korábbam azt állította, hogy a 3 százalék alatti GDP-növekedés stagnálásnak tekinthető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.