BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mundell: a válság közepén már nem lehet kihátrálni az eurózónából

Robert Mundell Nobel-díjas közgazdász (aki az optimális valutaövezetek elméletenék megalkotásáért kapta meg a kitüntetést) szerint három lépést kellene megtenni az eurózóna megmentése érdekében. A szakértő helyesli, hogy az EKB kötvényeket vásárolt, és rögzített árfolyam bevezetését javasolja.

Az Európai Központi Bank (EKB) kötvényvásárlása „érthető és szükséges”, és az euróövezetnek három kulcsfontosságú területen áttörésre van szüksége, mondta a Nobel-díjas Robert Mundell Lindauban. Véleménye szerint egy nagy válság közepén vagyunk, mert semmi nem győzte meg a befektetőket arról, hogy alapvető változások történtek a pénzügyi rendszerben.

Mundell szerint óriási a gond az euróövezet öt-hat tagállamában, ugyanakkor a közös európai fizetőeszköz megszűntetése nem jelente megoldást, sőt; fokozná a nehézségeket.

A Nobel-díjasok negyedik közgazdaságtudományi találkozóján Mundell úgy fogalmazott: szükséges volt az EKB legutóbbi kötvényvásárlása a másodlagos piacon, mert a banknak továbbra is támogatnia kell a gyenge euróövezeti országokat.

Mundell kifejtette: az emelkedő kamatok és az eurózóna eladósodott országainak csődveszélye a „legnagyobb probléma” a kontinensen. Mundell három utat javasolt, amellyel meg lehetne oldani a problémákat.

Először is fontos az elszámoltathatóság olyan országoknál, mint Görögország, Olaszország Portugália vagy Spanyolország. Ezeknek az országoknak kiigazításokat kell végrehajtaniuk, és meg kell találni a növekedési lehetőségeket.

A második tanácsa az, hogy fel kell állítani egy likviditási mechanizmust, olyan országok miatt, mint Olaszország, remélve, hogy ezzel elkerülhető a fizetésképtelenség. Végül, ki kell dolgozni az intézményi oldalt és gyorsan tökéletesíteni kell a gazdasági kormányzást – hangsúlyozta.

Mundell szerint az euró árfolyama túl erős, és a gyengébb valuta segíthetne a bajban lévő országoknak. Az EKB-nak lazább monetáris politikát kell alkalmaznia, rugalmasabb inflációkövetést alkalmazva – hangsúlyozta, hozzátéve: nincs olyan gazdasági elmélet, amely a merev inflációkövetés hasznosságát alátámasztaná.

A Nobel-díjas közgazdász álláspontja szerint az Egyesült Államoknak és az eurózónának rögzített árfolyamrendszert kellene alkalmaznia, 1,3-as euró/dollár céllal. Ha az árfolyam 1,35-ig erősödne az EKB interveniálna, ha 1,25 alá süllyedne a kurzus, akkor a Fed avatkozhatna be.

A konferencián felszólalt Németország elnöke, Christian Wulff is, aki nyíltan kritizálta az EKB lépését, amely meglátása szerint veszélyes és nagyobb problémákhoz vezet hosszú távon.

Az eurózóna nem optimális valutaövezet?

A Capital Economics, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-befektetési elemző és tanácsadó csoport szakértői júniusi átfogó elemzésükben közölték: szerintük "meggyőző bizonyítékok" vannak arra, hogy a saját fizetőeszközök megőrzése kínálja a legjobb megoldást a felzárkózó európai gazdaságoknak.

Az elemzők szerint az elmúlt évtized nagy részében az általánosan elfogadott vélekedés az volt, hogy az euró meghonosítása jelenti középtávon a legmegfelelőbb utat a gazdasági felvirágzás felé, mivel a valutauniós tagság jelentős kereskedelmi előnyökkel és alacsonyabb tőkeköltséggel jár a kelet-európai térség számára. A gyakorlat azonban azt mutatja, hogy ezeket az előnyöket "túlhangsúlyozták".

A Capital Economics e következtetésének alátámasztására szintén Robert Mundell optimális valutaöveztek elméletét idézte. Ez azt mondja ki, hogy egy valutaunió akkor megfelelő a tagországok számára, ha azok elfogadják a tőke és a munkaerő szabad áramlását, hasonló szerkezetű gazdaságaik vannak, munka- és termékpiacaik rugalmasak, és teljes mértékben összehangolják költségvetési politikájukat.

A felzárkózó európai országok zöme az első kivételével egyik kritériumot sem teljesíti. A gazdaságszerkezeti konvergenciától messze járnak, a térség munkapiacai még mindig túl merevek, a költségvetési politikák összehangolása pedig a régió legtöbb országában szóba sem kerül - állt a Capital Economics elemzésében. Meglátásuk szerint mindez a jelenlegi euróövezeti tagállamok legtöbbjére is igaz, és éppen ez az oka annak, hogy "súlyos kételyek" övezik a közös valuta jövőjét.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.