A gazdasági növekedés Kelet-Európában erőteljesen lassult a második negyedévben – emlékeztetnek a Roubini Global Economics (RGE) elemzőház közgazdászai. Ez azzal függ össze, hogy az eurózónában, a régió kulcsfontosságú exportpiacán is elveszett a lendület.
Magyarország gazdasága a vártnál jobban lassult, 1,5 százalékkal bővült a GDP éves alapon, és megállt negyedéves összehasonlításban, amely veszélyezteti a nagyra törő költségvetési célokat, és arra kényszeríti a kormányt, hogy további költségvetési intézkedésekre tegyen ígértet – írják az RGE elemzői.
„Teljesen nyilvánvaló, hogy egy 3 százalékos bővülésre beállított költségvetés esetében, ahol a növekedés, úgy tudjuk, 2 százalék környékén lesz, ott az egy százalékkal alacsonyabb költségvetési bővülés miatt nyilvánvalóan keletkezik legalább 100 milliárd forintnyi hiány” – jelentette ki a múlt héten Orbán Viktor, a kedvezőtlen GDP-adat után. A kormány kiadáscsökkentéssel és bevételnöveléssel orvosolja a hiányt ősszel.
A Morgan Stanley közgazdászai is hasonlóan vélekednek, mint az RGE elemzői: külső sokkok „büntették” az exportvezérelt kilábalás, miközben a belföldi kereslet még mindig nyomott. A közgazdászok meglátása szerint Magyarország alig növekszik majd a következő hat hónapban negyedéves alapon. Hangsúlyozzák, a második negyedben megtorpant a gazdaság; 2011-ben csupán 1,6 százalékos növekedésre számítanak összességében (a korábbi 2,6 százalékos becslésüket módosították), valamint 2012-ben 1,4 százalékos növekedést várnak Magyarországtól (korábban 2 százalékos bővülést vetítettek előre) – zárul a kommentár.
Tehát, ha az Orbán Viktor által jelzett 2 százalékos növekedés sem valósul meg idén, akkor még nagyobb kiigazításokra kerülhet sor, mint amelyet a kormányfő bejelentett.
Csehországban a növekedés 2,4 százalék (negyedéves alapon 0,3 százalék) a második negyedben, míg Romániában 1,4 százalék (0,2 százalék negyedéves alapon). Lengyelországban csak később ismerhetjük meg a GDP-adatokat, azonban várható, hogy szintén gyengébb lesz a gazdasági aktivitás az első negyedhez képest – folytatják az RGE szakértői.
A csökkenő külföldi kereslet akadályozza az exportvezérelt növekedés a régióban a következő negyedévekben, miközben a belföldi kereslet vérszegény az országokban. Magyarország és Csehország – a régió két legnyitottabb gazdasága – van a leginkább veszélyben a külföldi kereslet apadása miatt. Lengyelország részlegesen védettnek tekinthető a viszonylag nagy belső piaca miatt – emelik ki az RGE közgazdászai. Hozzáteszik, a fokozódó kockázatot jelent az eurózóna adósságválsága és a globális gazdaság lassulása, amely negatív tovagyűrűző hatást gyakorolhat a belföldi keresletre.
A jövőbeli növekedésre nézve nagyfokú bizonytalanságot jelent a háztartások óvatossága, miközben a vállalatok elhalasztják beruházási terveiket. Ez tovább késleltetheti a belföldi kereslet helyreállását.
A monetáris politikai döntéshozóknak a régióban korlátozott lehetőségül van: a cseh alapkamat már így is a történelmileg legalacsonyabb szinten van, míg Magyarországon, Romániában és Lengyelországban óvatosnak kell lenni minden lépés tekintetében, amely gyengítheti a helyi fizetőeszközt és nehezíti a hitelfelvevők helyzetét, akik külföldi devizában adósodtak el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.