A Financial Times Deutschland (FTD) emlékeztet arra, hogy az euróra vonatkozó szabályokat nem tartották be, és e felismerésből kiindulva az EU állam- és kormányfői 2010-ben a stabilitási paktum szigorításáról egyeztek meg. Ezt - hosszas tárgyalás után - az Európai Parlamentben a legnagyobb valószínűség szerint jóvá is hagyják. Két évvel ezelőtt még óriási haladásról beszéltek volna, ma azonban az újítás kezdeményezője, Angela Merkel kancellár azt mondja: ez még nem elég. Nem csupán előírásokról és bírságokról van szó, ennél fontosabb lehet az új makrogazdasági ellenőrzés. Hiszen az euróövezet aktuális problémáihoz az egyensúlyhiányok éppúgy hozzájárultak, mint a hibás gazdaságpolitika.
Az állami állami deficitnél a híres háromszázalékos határ csak egy figyelmeztető érték, amitől kezdve valóban veszély jelentkezhet. Egyértelművé kell tenni, hogy az állam költségvetéseket egy konjunkturális cikluson keresztül ki kell egyenlíteni. A költségvetések egy százalék mínusz és egy százalék többlet között ingadozhatnak, az államadósságot állandóan csökkenteni kell. Az adósságcsökkentés ütemét is meghatározzák: eszerint az elvárt arány a GDP 60 százaléka, valamint a pillanatnyi adósságállomány közötti különbség huszada, ez Németország számára jelenleg GDP-arányosan 1 százalékos csökkentést jelent, míg Olaszországban az elvárt teljesítmény évi 3 százalék.
A kiadások és a bevételek kiegyenlítése mindaddig kötelező, amíg az államadósság aránya a GDP 60 százaléka alá nem csökken. A jövőben minden adócsökkentés mellé megfelelő ellentételezést kell rendelni. Minden tagállamnak megközelítőleg hat hónap áll rendelkezésére ahhoz, hogy a megfelelő irányba terelje a gazdaságpolitikát. Az ellenőrző mechanizmusok félig automatikusan lépnek majd életbe, ez azt jelenti, hogy a szabályszegés esetén életbe lépő szankciókat csak kétharmados többséggel blokkolhatja az Európai Parlament. A GDP 0,2 százalékára rúgó kiszabható pénzbírság az állandó uniós mentőalapba, az ESM-be folyik majd be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.