„Valami tévedés lehet a kérdés mögött, vagy nem pontosan sikerült megérteni az új adórendszer lényegét” - válaszolta Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője arra az újságírói kérdésre, továbbra is tartják-e magát a kormány ahhoz, hogy jó-e az az adóátalakítás, ami a legszegényebbeket sújtja, hiszen kompenzáló tervezeteket kellett benyújtani.
„Az arányos adórendszer az egyetlen eszköz annak érdekében, hogy Magyarországon ismételten gazdasági növekedés legyen, Magyarországon munkahelyek jöjjenek létre, és Magyarországon megérje dolgozni” – mondta a szóvivő.
Ismeretes, az adójóváírás kivezetésével az alacsonyabb jövedelmi sávban óriási béremelésre lesz szükség. A minimálbért 18 százalékkal kell emelni ahhoz, hogy nettó értéken ne csökkenjen a dolgozók jövedelme.
A Magyar Nemzeti Bank friss Inflációs Jelentésében a jövő évi adóváltoztatások kapcsán leszögezi: „Számításaink szerint a munkavállalókat érintő adó- és járulékváltozások összességében 50 milliárd forintnak felelnek meg, azaz változatlan bruttó béreket feltételezve a lakosság nettó jövedelme ennyivel csökkenne”.
A minimálbér emelése feszültségekhez vezethet a munkaerőpiacon. „A versenyszféra foglalkoztatásának növekedésére rövid távon nem lehet számítani. A minimálbérek jelentős emelkedéséhez a vállalkozók ismét a részmunkaidős foglalkoztatás arányának emelésével alkalmazkodhatnak, ezt a korábbi jelentős minimálbér-emelések időszakában is megfigyelhettünk. Emellett a munkapiac ezen szegmensében a foglalkoztatás feketedése is elképzelhető” – vetítik előre.
Elemzők sem látják, hogy az új adórendszer beindítaná a növekedést. Suppan Gergely, a TakarékBank vezető közgazdásza tegnapi kommentárjában – a kiskereskedelmi forgalom visszaesésére reagálva – a fogyasztás várható alakulásáról elmondta: „a jövő évi adóváltozások miatt élénkülés 2012-ben sem várható”.
Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető elemzője is úgy látja, hogy a jövőbeni kilátások nem túl biztatóak. Véleménye szerint az egyébként is alacsony fogyasztást – amelynek oka a magas munkanélküliség és az erős svájci frank – a jövő évi adóváltozások is negatívan érintik.
Ha nettó értelemben nem is változik majd a bér (kompenzációk miatt), reálértéken csökkenhet, vagyis egyesek kevesebbet tudnak majd vásárolni a jövedelmükből. Az MNB éppen ma módosította felfelé jövő évi inflációs várakozását, 3,9 százalékról 4,7 százalékra, figyelembe véve a jövő évi költségvetési terveket (például az ÁFA 2 százalékpontos emelését, 27 százalékra).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.