Egyetértett a Költségvetési Tanács a jövő évi költségvetéssel, elfogadta, de számos megjegyzést tett – mondta el sajtótájékoztatón Járai Zsigmond, a testület elnöke. Csökken az állami újraelosztás a GDP-arányos államadósság, növekednek a tartalékok – emelte ki a pozitívumokat. A Széll Kálmán Tervvel nem hasonlították össze, csak a konvergencia program fő célkitűzéseivel. Alapvetően a gazdasági pálya megalapozott, ugyanakkor hordoz kockázatokat is. Rendkívül bizonytalan például a világgazdaság növekedése, az export ezért alacsonyabb is lehet. Az adószabályok jó része még nem készült el, így ezek nehezen megítélhetők. A költségvetési hiány csökkentésére rendkívüli erőfeszítéseket kell tenni – áll a jelentésben, amelyet 2:1 arányban hoztak meg, az MNB-elnök szavazott az elfogadás ellen.
Nem tartalmazza a büdzsé tervezete az idén várható 120 milliárd forintos jegybanki veszteségből 95 milliárd forintos esedékes befizetést, figyelmeztették a kormányt, hogy esetleg még idén rendezze a tartalékfeltöltést. Ha ezt jövőre halasztják, akkor a GDP 0,3 százalékát teheti ki a többletkiadás. A tartalékfeltöltés mikéntjére rossz válasz, hogy az adófizetők pénzéből – tette hozzá.
A jövő évi tartalékok szintje az ideinél 240 milliárd forinttal nagyobb, 370 milliárd forintos a a tervezet szerint, ami a GDP 1,2 százaléka, de elképzelhető, hogy további tartalékokra is lesz szükség – mondta Járai. A kiadáscsökkentés rendkívül feszített,és esetleg a strukturális reformok felgyorsítására is szükség lehet a tartásához.
A Költségvetési Tanács számára idén nincs több forduló, az egyetértésükről tájékoztatták a kormányt is. Jövőre lesz második forduló is, amikor a Köztársasági elnököt tájékoztatják majd, és ekkor élhetnek majd a vétójoggal is. Idén, amennyiben nem értenek egyet a tervezettel, a kormánynak kellett volna visszaküldeni megfontolásra az anyagot – mondta el Járai.
Az MNB által kiszámított 300 milliárd forintos többletforrás-igénnyel nem értenek egyet, de nem akarja kritizálni. Az ÁSZ számításai szerinti lehet még nagyobb is a GDP-növekedés, bár ez korábbi becslés volt, mint az MNB által közölt 1 százalékos prognózis.
Az eurózóna növekedése 1,6-ról 1,1 százalékra csökkenhet, a német növekedés csak fele lesz a korábban várhatónak. Magyarország ugyan kikerült a válság által leginkább fenyegetett országok sorából, de továbbra is fontos, hogy az EU számára előre jelzett pálya tartása, az államadósság csökkentése. Anticiklikus gazdaságpolitika nem járható út, nincs alternatívája a szigorú költségvetésnek – fejtette ki az elnök.
Az államháztartás hiánya a GDP 2,5 százalékára csökken. Üdvözölték, hogy az óvatosabb gazdasági pályára épült a büdzsé, 1,5 százalékos növekedést feltételezve.
Elfogadható, hogy 4,2 százalékos inflációval számol a kormány, vannak, akik néhány tizeddel nagyobb, vannak, akik néhány tizeddel kisebb drágulással számolnak – fűzte hozzá a KT-elnök. Kockázatos, hogy a fogyasztás stagnálásával számolnak, ha például tömeges előtörlesztés lesz, akkor csökkenés is lehet. A beruházások és a foglalkoztatás növekedésével kapcsolatban optimistának minősítették a büdzsét.
Sem kiadási sem bevételi tételekről nincsenek még törvények, így nehéz megmondani azok a pontos hatását egyes adók növelésének, illetve a gyógyszerkassza bevételeinek megbecsüléséhez. Szükség lehet további adónemek bevezetésére, mivel további kiadáscsökkentésre már nem lát lehetőséget a tanács.
A devizahitelezéssel kapcsolatos újságírói kérdésre a volt jegybankelnök leszögezte: az MNB 2004 óta minden féléves stabilitási jelentésében benne volt, hogy a devizahitelezés veszélyes, és a pénzügyminisztert személyesen is tájékoztatták erről. Nem akarták érteni, mert ezzel lehetett pörgetni a gazdaság növekedését, így magasabb volt a GDP a reálisnál. A bankok figyelmét is felhívták, a Bankszövetségben és egyes bankoknál is, úgy érezte nem akarják megérteni a problémákat. Azzal érveltek, hogy nem jelent jelentős kockázatot, de lehet, hogy a nagyobb nyereség érdekében tettek úgy, mintha nem értenék.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.