Az interjúban - amelynek szövege a rádió honlapján olvasható - úgy vélekedett, hogy egyetlen bank sem fogja elhagyni Magyarországot, miután a válságból való kilábaláshoz csak keletről számíthatnak kellő növekedésre. Azt leszögezte, hogy ha a bankok a forinthitelek drágítása kapcsán kartellre léptek, akkor az piacellenes intézkedés.
Cséfalvay Zoltán beszélt arról is, hogy a kormány nem retten meg a forinthoz képest erős eurótól, bár nem is örül neki. Azt mondta, hogy a költségvetésben meglévő 300 milliárd forintos Országvédelmi Alap elegendő a gyenge forintból fakadó költségnövekedés fedezetére.
Közölte, hogy az európai gazdaság mély válságának az eredménye a devizapiaci árfolyamok alakulása. Bár - fűzte hozzá - ez az árfolyam elvileg megkönnyíti az exportot, az árfolyamnyereségnek köszönhető kiviteli többlet nem a versenyképesség jele.
A költségvetés tervezésénél figyelembe vett 268 forintos árfolyamhoz közeli euró lenne ideális, de a 270 forint körüli árfolyam mellett az árfolyam-stabilitás is fontos szempont - húzta alá.
A kormány által várt 1,5 százalékos gazdasági növekedés Cséfalvay Zoltán szerint egy óvatos, konzervatív becslés. A fogyasztásnövekedésről azt mondta, hogy pici ugyan, 0,1-0,2 százalék, de ha nem történt volna meg a reálhozamok kifizetése, vagy az adóváltozás, akkor csökkent volna a fogyasztás. A devizahiteleseknél az így megszerzett forrás ráadásul elillant az árfolyamváltozások miatt, ezért nem jelenik meg ez a fogyasztásban; ezzel együtt mintegy 500 milliárd forint maradt az adózóknál - közölte.
Az államtitkár nem ért egyet azzal az elemzői véleménnyel, hogy Magyarországnak szüksége lenne készenléti IMF-hitelre, hiszen a hitelminősítők által figyelt mutatók közül jelentősen csökkent az államadósság, stabil a növekedés, és 3 százalék alatt van az államháztartási hiány, miközben a nagy szerkezeti reformok is elindultak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.