Az augusztusi csökkentés, amely az utóbbi két évben a legnagyobb arányú volt, az amerikai államadóssággal kapcsolatos befektetői aggodalmakat tükrözte. A lépés azt sugallhatja, hogy a világ leggyorsabban növekvő gazdaságának vezetői a globális piaci zűrzavarban azon tűnődnek, hogyan tudnák biztonságosabba befektetni gigantikus devizatartalékaikat.
Kína utoljára 2009 júniusában vált meg amerikai kötvényektől, akkor 25,1 milliárd dollárral csökkentette a kincstárjegyállományt. Az amerikai kincstárjegy-állomány rekord mértékű csökkenése a piac aggodalmait jelzi az úgynevezett "dollárcsapda" miatt - jegyezték meg közgazdászok. Ju Jongding, a Kínai Társadalomtudományi Akadémia (CASS) világgazdasági és politikai intézetének közgazdásza szerint Kína több mint két évtizeden át a fizetési mérlegében és a tőkeszámláján többletet ért el, és ez óhatatlanul a külföldi tartalékok felhalmozódásához vezetett.
Ám szerinte Kína "dollárcsapdába" került, mert dollár eszközöket kellett felhalmoznia, miközben az amerikai deviza árfolyama gyengül. Mivel dollártöbblete van, a világ legnagyobb exportőre kínos helyzettel szembesül: egyfelől a gyengébb dollár nagy tőkeveszteséget jelent Kína számára. Másfelől viszont a dollárt még mindig biztonságos menedéknek tekintik más befektetésekhez képest
Mindazonáltal Zsang Ming, a Kínai Társadalomtudományi Akadémia (CASS) világgazdasági és politikai intézetének igazgatóhelyettese szerint nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy Kína rendszeresen csökkenti az amerikai kincstárjegyek állományát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.