A Magyar Nemzeti Bank (MNB) új Monetáris Tanácsában először megbomlott az egység. Eddig minden tag egy irányba szavazott, azonban a múlt hónapban már nem mindenki támogatta a kamat tartását. Király Júlia szavazott a kamat 25 bázispontos emelésére. Az MT többi tagja a kamat 6 százalékos tartását támogatta.
"A Monetáris Tanács többségének megítélése szerint előretekintve a reálgazdasági folyamatok oldaláról értékelve az inflációs kilátások lehetőséget teremtenének a monetáris kondíciók lazítására, a globális kockázati megítélés jelentős romlása ugyanakkor megakadályozza ennek érvényre juttatását" – áll a Magyar Nemzeti Bank rövidített jegyzőkönyvében.
"Többen ugyanakkor azt hangsúlyozták, hogy az indirektadók emelésével összefüggő átmeneti inflációs hatás is szűkíti a monetáris politika mozgásterét. Egy tanácstag úgy érvelt, hogy mind az inflációs kilátásokat, mind a pénzügyi stabilitási kockázatokat figyelembe véve jelzésértékű kamatemelésre lenne szükség. Más tanácstagok azt hangsúlyozták, hogy a jegybank hitelessége és stabilitás melletti elkötelezettsége, valamint a bejelentés előtt álló jegybanki devizapiaci program miatt indokolatlan lenne az alapkamat emelése" - tartalmazza a jegyzőkönyv.
"Az Elnök a vitát követően szavazásra bocsátotta a felmerült javaslatokat. Az alapkamat szinten tartását 6 tag támogatta, míg 1 tanácstag az alapkamat 25 bázispontos emelésére szavazott" – zárul a jegyzőkönyv.
Szeptember végén Simor András, az MNB elnöke a 49. Közgazdász Vándorgyűlésen Pécsen azt mondta, a monetáris politikának kiváró álláspontot kell képviselnie.
Miről beszéltek a tagok?
A szeptemberi kamatdöntő ülésen a „testület tagjai közül többen is felhívták a figyelmet arra, hogy az Inflációs jelentés készítése során feltételezett forint/euro árfolyam lényegesen erősebb a pillanatnyi piaci árfolyamnál, így az inflációs előrejelzés felfelé mutató kockázatai nagyobbak lehetnek”.
Hozzátették, a nemzetközi pénzügyi környezet európai adósságválsággal összefüggő bizonytalanságai, illetve a kormányzat végtörlesztési tervei tovább erősíthetik a forint árfolyamára nehezedő nyomást, ami ezt a kockázatot szintén emelheti.
A testület tagjainak egyöntetű véleménye szerint a nemzetközi növekedési kilátások érdemben romlottak az elmúlt időszakban. Emellett a hazai konjunktúrahelyzet kedvezőtlenebbé válásához hozzájárult a belföldi kereslet további mérséklődése és a háztartások mérlegalkalmazkodásának folytatódása is.
A svájci jegybanknak a frank erősödését megakadályozó intézkedése mérsékelte a hazai gazdaság devizakitettségből fakadó kockázatait, azonban a kilátások továbbra is inkább negatívak. Egyes tanácstagok szerint a beruházási aktivitás a korábban vártnál kedvezőtlenebbül alakulhat középtávon, részben a konjunktúrahelyzet romlása, részben az üzleti környezet bizonytalanságának növekedése, részben a korlátos hitelkínálat miatt.
A Monetáris Tanács tagjai egyetértettek abban, hogy a monetáris politika számára releváns időhorizonton a kibocsátási rés negatív maradhat, és folyamatos dezinflációs nyomás érvényesülhet a magyar gazdaságban. „A maginfláció így középtávon az inflációs cél alá süllyedhet, ugyanakkor a tervezett költségvetési intézkedések hatására a fogyasztói árindex átmenetileg megemelkedhet 2012-ben. Megoszlott a tagok véleménye a jövő évi indirekt-adó emelések másodkörös hatásainak megítélésével kapcsolatban”.
Ellentétes vélemények
Többen úgy érveltek, hogy a jövő évre várható visszafogott kereslet és erős piaci verseny megakadályozza azt, hogy a cégek nagyobb mértékben átháríthassák az adóemeléseket a fogyasztókra. Mások ugyanakkor arra hívták fel a figyelmet, hogy a profitkilátások romlása miatt a vállalatok arra kényszerülnek, hogy a költségek emelkedését beépítsék áraikba, valamint az áremelkedések kismértékben a bérinflációt is erősíthetik. Elhangzott olyan vélemény is, hogy a magyar tapasztalatok alapján az indirekt adóemelések hatásán nem lehet keresztülnézni, hiszen a sorozatos sokkok az inflációs várakozások emelkedését okozhatják. Egyes tanácstagok külön kiemelték, hogy a Monetáris Tanácsnak különös figyelemmel kell kísérnie a fogyasztói árindex mellett az adószűrt maginfláció alakulását is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.